O'zbekiston valyuta bozorida dollar kursi sezilarli darajada pasaydi
O'zbekiston Respublikasi Markaziy banki tomonidan e'lon qilingan rasmiy ma'lumotlar asosida tayyorlangan haftalik tahlillarimizga ko'ra, 2026-yil aprel oyining navbatdagi ish haftasida milliy valyutamiz bo'lmish so'm AQSH dollariga nisbatan sezilarli darajada mustahkamlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
O'tkazilgan kuzatuvlar shuni ko'rsatadiki, bir hafta davomida dollarning so'mga nisbatan qiymati jami 149,28 so'mga pasayganini ko'rishimiz mumkin. Ushbu ko'rsatkich valyuta bozoridagi barqarorlik va iqtisodiy jarayonlarning ijobiy tomonga o'zgarayotganidan dalolat beradi.
Haftalik dinamikani kunlar kesimida ko'rib chiqadigan bo'lsak, dushanba kuni dollar kursi 36,78 so'mga arzonlashdi. Seshanba kuni esa pasayish tendensiyasi davom etib, kurs yana 31,13 so'mga tushdi.
Chorshanba kuni ham dushanbadagi kabi 36,78 so'mlik pasayish qayd etilgan bo'lsa, payshanba kuni bu ko'rsatkich 18,06 so'mni tashkil etdi. Ish haftasining yakuniy kuni bo'lgan juma kuni esa valyuta qiymati yana 26,53 so'mga arzonlashib, haftalik pasayish jarayonini yakunlab berdi.
Markaziy bank mamlakatimizda valyuta kurslarini to'liq bozor tamoyillari asosida shakllantirib bormoqda. Bunday yondashuv iqtisodiy jarayonlarda barqarorlikni ta'minlash va kutilmagan moliyaviy xatarlarning oldini olishga xizmat qiladi.
Valyuta kursidagi bunday tebranishlar nafaqat ichki omillar, balki global iqtisodiy muhit, tashqi savdo aylanmasining hajmi hamda mamlakat ichidagi iqtisodiy faollikning qanday darajada ekanligini ko'rsatuvchi muhim omillardan biri hisoblanadi. Mutaxassislarning fikricha, milliy valyutaning mustahkamlanishi eksport va import amaliyotlariga ham o'z ta'sirini ko'rsatadi.

Курс доллара на валютном рынке Узбекистана значительно снизился
Согласно нашему еженедельному анализу, подготовленному на основе официальных данных Центрального банка Республики Узбекистан, в течение очередной рабочей недели апреля 2026 года национальная валюта — сум — значительно укрепилась по отношению к доллару США. Об этом сообщает Zamin.uz.
Проведенные наблюдения показывают, что за неделю стоимость доллара по отношению к суму снизилась в общей сложности на 149,28 сума. Этот показатель свидетельствует о стабильности на валютном рынке и положительных изменениях в экономических процессах.
Рассматривая недельную динамику по дням, в понедельник курс доллара снизился на 36,78 сума. Во вторник тенденция к снижению продолжилась, и курс упал еще на 31,13 сума.
В среду также было зафиксировано падение на 36,78 сума, как и в понедельник, а в четверг этот показатель составил 18,06 сума. В пятницу, последний день рабочей недели, стоимость валюты снизилась еще на 26,53 сума, завершив процесс недельного падения.
Центральный банк формирует валютные курсы в стране полностью на основе рыночных принципов. Такой подход служит обеспечению стабильности экономических процессов и предотвращению непредвиденных финансовых рисков.
Подобные колебания валютного курса являются одним из важных факторов, отражающих не только внутренние факторы, но и глобальную экономическую среду, объем внешнеторгового оборота и уровень экономической активности внутри страны. По мнению экспертов, укрепление национальной валюты также окажет влияние на экспортные и импортные операции.