Toshkent viloyatida mayda bezorilik bo‘yicha ish ochildi
2024 yil 25 avgust kuni Toshkent viloyatining Akkurgan tumanida yashovchi, 1979 yilda tug‘ilgan ayol "Oydinobod" mahallasida yashovchi bir fuqaroning aniq manzilini so‘rab murojaat qilgan. Ammo mahalliy aholi ayolning so‘roviga javob topa olmay, uni o‘rab olishgan va uylar yaqinida nima qilayotganini so‘rashgan.
Ayolning tushuntirishlari mahalliy aholi tomonidan qoniqarli deb topilmay, unga nisbatan haqorat va bolani o‘g‘irlash niyatida ayblovlar bildirildi. Hodisani boshqa fuqarolar videoga olib, faktlarni noto‘g‘ri talqin qilgan holda ijtimoiy tarmoqlarda tarqatishgan.
Mazkur holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik kodeksining "Mayda bezorilik" moddasi bo‘yicha yetti nafar shaxsga nisbatan ma’muriy protokol tuzildi. Ish sudga yuborilgan bo‘lib, qonuniy qaror qabul qilinishi uchun ko‘rib chiqilmoqda.

В Ташкентской области возбуждено дело по мелкому хулиганству
В пресс-службе Главного управления внутренних дел Ташкентской области прокомментировали видеозапись, распространяемую в социальных сетях. Об этом сообщает Upl.uz.
25 августа 2024 года в Аккурганском районе Ташкентской области женщина, родившаяся в 1979 году и проживающая в районе "Ойдинобод", обратилась с просьбой указать точный адрес одного из жителей этого района. Однако местные жители не смогли ответить на её вопрос, окружили её и спросили, что она делает возле домов.
Объяснения женщины не были признаны удовлетворительными местными жителями, которые оскорбляли её и обвиняли в намерении похитить ребёнка. Другие граждане сняли инцидент на видео и распространили его в социальных сетях, искажая факты.
По данному инциденту в отношении семи лиц составлены административные протоколы по статье "Мелкое хулиганство" Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан. Дело направлено в суд и рассматривается для принятия законного решения.