O‘zbekiston Afg‘onistonga zilzila uchun yordam berdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining matbuot xizmatidan ma’lum qilinishicha, so‘nggi kunlarda Afg‘onistonning Kunar va Nangarhor viloyatlarida yuz bergan kuchli zilziladan jabrlanganlar va halok bo‘lganlar soni haqida rasmiy axborot berildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev afg‘on xalqi va rahbarlariga samimiy hamdardlik bildirgan. Zilzilada 800 dan ortiq odam halok bo‘lgan, taxminan 3000 dan ziyod inson turli darajadagi tan jarohatlari olgan.
Zilzila magnitudi 6,0 ballni tashkil etgan va uning markazi yer yuzasidan 8 kilometr chuqurlikda joylashgan. Asosiy zilzila sodir bo‘lganidan keyin yana 13 ta so‘nggi silkinishlar qayd etilgan.
Umuman olganda, zilzila taxminan 12 ming kishiga ta’sir ko‘rsatgan va 600 ga yaqin uylar vayron bo‘lgan yoki jiddiy shikastlangan. Ushbu falokat tufayli yuzaga kelgan og‘ir vaziyatda O‘zbekiston Afg‘oniston xalqiga yordam ko‘rsatishga tayyorligini bildiradi.

Узбекистан оказал помощь Афганистану при землетрясении
По информации пресс-службы Президента Республики Узбекистан, в последние дни была предоставлена официальная информация о числе пострадавших и погибших в результате сильного землетрясения в провинциях Кунар и Нангархар в Афганистане. Об этом сообщает Upl.uz.
Президент Шавкат Мирзиёев выразил искренние соболезнования народу и руководству Афганистана. В результате землетрясения погибло более 800 человек, около 3000 человек получили травмы различной степени тяжести.
Магнитуда землетрясения составила 6,0 баллов, а его эпицентр находился на глубине 8 километров под земной поверхностью. После основного землетрясения было зафиксировано еще 13 последующих толчков.
В целом землетрясение затронуло около 12 тысяч человек, около 600 домов были разрушены или серьезно повреждены. В сложной ситуации, вызванной этой катастрофой, Узбекистан выражает готовность оказать помощь народу Афганистана.