O‘zbekistonda shakar ishlab chiqarish kamaymoqda
2025 yilning birinchi yarmida O‘zbekistonda shakar ishlab chiqarish hajmi 165,5 ming tonnani tashkil etdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu ma’lumotlar O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan taqdim etilgan. Ushbu ko‘rsatkich avvalgi yillarga nisbatan ancha kamaygan.
Shakar ishlab chiqarish hajmi doimiy ravishda pasayishda davom etmoqda. Masalan, 2023 yilda ishlab chiqarilgan shakar miqdori 332,6 ming tonnani tashkil qilgan bo‘lsa, 2024 yilda bu ko‘rsatkich 227,8 ming tonnaga tushgan.
2025 yilning birinchi yarmida esa yanada kamayib, 165,5 ming tonnani tashkil etdi. Bu holat mamlakatda shakar ishlab chiqarish sohasida sezilarli o‘zgarishlar yuz berayotganini ko‘rsatadi.
Mutaxassislar va hukumat ushbu vaziyatni yaxshilash uchun chora-tadbirlar ishlab chiqishni davom ettirmoqda. Shakar sanoatidagi pasayish iqtisodiyotga ta’sir qilishi mumkinligi sababli, ishlab chiqarishni oshirish bo‘yicha yangi strategiyalar ishlab chiqilishi zarur.

В Узбекистане производство сахара сокращается
В первом полугодии 2025 года объем производства сахара в Узбекистане составил 165,5 тысячи тонн. Об этом сообщает Upl.uz.
Эти данные предоставлены Государственным комитетом статистики Республики Узбекистан. Этот показатель значительно снизился по сравнению с предыдущими годами.
Объем производства сахара продолжает постоянно снижаться. Например, в 2023 году произведено 332,6 тысячи тонн сахара, а в 2024 году этот показатель снизился до 227,8 тысячи тонн.
В первом полугодии 2025 года он еще больше уменьшился и составил 165,5 тысячи тонн. Эта ситуация свидетельствует о значительных изменениях в сфере производства сахара в стране.
Специалисты и правительство продолжают разрабатывать меры для улучшения этой ситуации. Поскольку снижение в сахарной промышленности может повлиять на экономику, необходимо разработать новые стратегии по увеличению производства.