Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi 2025/2026 o‘quv yili uchun mamlakat oliy ta’lim muassasalarining magistratura bosqichiga qabul qilish bo‘yicha arizalarni ko‘rib chiqish jarayonini rasmiy ravishda yakunladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Qabul kampaniyasining natijalari allaqachon e’lon qilindi va tanishish uchun ochiqdir. Vazirlik vakillari ta’kidlashlaricha, barcha arizalar diqqat bilan o‘rganilib, qabul qilingan nomzodlarning yakuniy ro‘yxatlari shakllantirilgan.
Magistraturaga kirish imtihonlarida ishtirok etgan abituriyentlar o‘z holatini bilishlari mumkin. Buning uchun ular my.edu.uz elektron platformasidagi shaxsiy akkauntlariga kirishlari zarur.
Magistraturaga qabul jarayoni bu yil ham oldingidek raqamli formatda o‘tkazildi, bu esa ta’lim jarayonida shaffoflik va ma’lumotlarning qulayligini ta’minladi. Shuningdek, magistraturaga qabul natijalari bakalavriat dasturlari bo‘yicha qabul kampaniyasi yakunlari e’lon qilingandan so‘ng taqdim etildi.
Shu tariqa, kelgusi o‘quv yili uchun O‘zbekiston oliy ta’lim muassasalariga talabalar qabul qilishning asosiy bosqichi yakunlandi. So‘nggi yillarda mamlakatda nodavlat oliy ta’lim muassasalarining soni ortib borayotgani kuzatilmoqda, bu esa ta’lim sifatining oshishiga va raqobatning kuchayishiga xizmat qilmoqda.

Официально объявлены результаты приема в магистратуру
Министерство высшего образования, науки и инноваций официально завершило процесс рассмотрения заявлений на поступление в магистратуру высших учебных заведений страны на 2025/2026 учебный год. Об этом сообщает Upl.uz.
Результаты кампании по приему уже объявлены и доступны для ознакомления. Представители министерства подчеркнули, что все заявления были тщательно изучены, и сформированы окончательные списки принятых кандидатов.
Абитуриенты, участвовавшие в вступительных экзаменах в магистратуру, могут узнать свой статус. Для этого им необходимо войти в личный кабинет на электронной платформе my.edu.uz.
Процесс приема в магистратуру в этом году, как и ранее, проводился в цифровом формате, что обеспечило прозрачность и удобство доступа к информации в образовательном процессе. Кроме того, результаты приема в магистратуру были представлены после объявления итогов кампании по приему на программы бакалавриата.
Таким образом, основной этап приема студентов в высшие учебные заведения Узбекистана на следующий учебный год завершен. В последние годы наблюдается рост числа негосударственных высших учебных заведений в стране, что способствует повышению качества образования и усилению конкуренции.