Toshkent viloyati bojxona boshqarmasi ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videoga izoh berdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Videoda Bekobod tumanidagi Tojikiston bilan chegaradagi “Oybek” chegara bojxona postida fuqarolarga nisbatan noqonuniy tekshiruvlar o‘tkazilishi va yo‘lovchilarga qiyinchiliklar tug‘dirilishi aytilgan edi. Bojxona boshqarmasining ma’lum qilishicha, bayram oldi kunlarida chegaradan o‘tuvchi fuqarolar va transport vositalari soni sezilarli darajada oshadi.
So‘nggi kunlarda “Oybek” postidan kuniga taxminan 5 mingdan ortiq odam va 500 dan ziyod yengil avtomobillar o‘tmoqda. To‘siqlarni oldini olish va chegarani tez hamda qulay o‘tishni ta’minlash maqsadida postda 20 dan ortiq bojxonachi kuchaytirilgan tartibda xizmat qilmoqda.
Bojxona organlarining asosiy vazifalaridan biri xavfsizlikni ta’minlashdir. Afsuski, ayrim shaxslar ko‘paygan oqimdan noqonuniy giyohvand moddalar, o‘q-dorilar yoki boshqa taqiqlangan mahsulotlarni olib o‘tish uchun foydalanishga urinmoqda.
Masalan, yaqinda bir avtomobilning gaz ballonida va yonilg‘i bakida 53,8 kilogramm gashish giyohvandligi aniqlandi. Shu sababli postda chuqurlashtirilgan bojxona tekshiruvi o‘tkazilishi zarur hisoblanadi.
Shuningdek, bayram kunlarida postda janjal yoki fuqarolardan rasmiy shikoyatlar qayd etilmaganligi ta’kidlandi. Bu esa bojxona xodimlarining xizmat sifatining yuqori ekanligini ko‘rsatadi.
Umuman olganda, “Oybek” chegara bojxona posti bayram kunlarida ham tartibli va samarali faoliyat yuritmoqda.

“Oybek” таможенный пост работает в праздники в обычном режиме
Главное управление таможни Ташкентской области прокомментировало видео, распространяемое в социальных сетях. Об этом сообщает Upl.uz.
В видео говорилось о незаконных проверках граждан и создании трудностей для пассажиров на таможенном посту «Ойбек» на границе с Таджикистаном в Бекабадском районе. По информации таможенного управления, в предпраздничные дни количество граждан и транспортных средств, пересекающих границу, значительно увеличивается.
В последние дни через пост «Ойбек» ежедневно проходит около 5 тысяч человек и более 500 легковых автомобилей. Для предотвращения заторов и обеспечения быстрого и удобного прохождения границы на посту в усиленном режиме работают более 20 таможенников.
Одной из основных задач таможенных органов является обеспечение безопасности. К сожалению, некоторые лица пытаются использовать увеличившийся поток для незаконного провоза наркотиков, боеприпасов или других запрещённых товаров.
Например, недавно в газовом баллоне и топливном баке одного автомобиля было обнаружено 53,8 килограмма наркотика гашиш. По этой причине на посту необходимо проводить углублённый таможенный досмотр.
Также отмечается, что в праздничные дни на посту не было зафиксировано конфликтов или официальных жалоб от граждан. Это свидетельствует о высоком качестве работы таможенных сотрудников.
В целом, таможенный пост «Ойбек» продолжает работать организованно и эффективно даже в праздничные дни.