Toshkentda noqonuniy kriptoaktivlar aylanmasi to‘xtatildi
Poytaxt IIBB matbuot xizmati tomonidan noqonuniy faoliyat bilan shug‘ullangan guruhning faoliyati to‘xtatildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan maxsus tezkor tadbir o‘tkazildi. Tadbir davomida Toshkent shahrining Yashnobod tumanida xorijdagi tikish kompaniyasi bilan bog‘liq noqonuniy faoliyat yuritgan olti nafar jinoyatchi ushlangan.
Ular kriptovalyutani noqonuniy ravishda almashtirish va uni qonuniylashtirish bilan shug‘ullangan. Ma’lum qilinishicha, jinoyatchilar so‘nggi to‘qqiz oy davomida bu ishni amalga oshirgan.
Shu davr ichida ularning kriptoaktivlar aylanmasi taxminan 180 milliard so‘mni tashkil qilgan. Jinoyatchilardan 38 ta mobil telefon va turli shaxslarga tegishli bo‘lgan 1000 ga yaqin bank plastik kartalari topilgan.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Kriptoaktivlar aylanmasini tartibga solish sohasidagi qonunchilikni buzish” moddasi 3-qismi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Jinoyatchilarga 3 dan 5 yilgacha ozodlikdan mahrum etish jazosi qo‘llanilishi mumkin.

В Ташкенте остановлено обращение незаконных криптоактивов
Пресс-служба Главного управления внутренних дел столицы сообщила о прекращении деятельности группы, занимавшейся незаконной деятельностью. Об этом сообщил Upl.uz.
Сотрудниками органов внутренних дел проведено специальное оперативное мероприятие. В ходе мероприятия в Яшнабадском районе города Ташкента задержаны шесть преступников, которые осуществляли незаконную деятельность, связанную с иностранной букмекерской компанией.
Они занимались незаконным обменом криптовалюты и её легализацией. Сообщается, что преступники осуществляли эту деятельность в течение последних девяти месяцев.
За этот период оборот их криптоактивов составил примерно 180 миллиардов сумов. У преступников изъято 38 мобильных телефонов и около 1000 банковских пластиковых карт, принадлежащих различным лицам.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 3 статьи Уголовного кодекса Республики Узбекистан «Нарушение законодательства в сфере регулирования оборота криптоактивов». Преступникам грозит наказание в виде лишения свободы на срок от 3 до 5 лет.