Toshkentda noqonuniy valyuta olib chiqish to‘xtatildi
Toshkent viloyati bojxona boshqarmasi matbuot xizmati tomonidan chet valyutasini noqonuniy olib chiqishga urinish to‘xtatildi, deb xabar berdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Toshkent viloyatidagi "Oybek" chegara bojxona postining xodimlari tomonidan qo‘shimcha tekshiruv o‘tkazildi. Tekshiruv davomida O‘zbekiston Respublikasidan qo‘shni davlatga chiqishga harakat qilgan erkak shaxsning shim cho‘ntagida uchta dollar to‘plami yashirilgani aniqlanib, jami 30 ming dollardan ortiq miqdordagi xorijiy valyuta musodara qilindi.
Ushbu shaxs bojxona xodimlariga xorijiy valyutani borligi haqida yozma yoki og‘zaki ravishda ma’lumot bermagan. Hozirda mazkur holat yuzasidan tergov-surishtiruv ishlari olib borilmoqda.
Bojxona idorasi eslatib o‘tdiki, amaldagi qoidalarga muvofiq, O‘zbekiston fuqarolariga bojxona nazorati qoidalariga rioya qilgan holda, mamlakatdan naqd xorijiy valyutani 100 million so‘m ekvivalentigacha olib chiqishga ruxsat beriladi.

В Ташкенте остановлена незаконная вывоз валюты
Пресс-служба Таможенного управления Ташкентской области сообщила о прекращении попытки незаконного вывоза иностранной валюты. Об этом сообщил Upl.uz.
Сотрудниками пограничного таможенного поста "Ойбек" в Ташкентской области была проведена дополнительная проверка. В ходе проверки было обнаружено, что мужчина, пытавшийся выехать из Республики Узбекистан в соседнее государство, спрятал в кармане брюк три пачки долларов, в общей сложности изъято иностранной валюты на сумму более 30 тысяч долларов.
Этот человек не сообщил таможенникам ни в письменной, ни в устной форме о наличии иностранной валюты. В настоящее время по данному факту проводится расследование.
Таможенное ведомство напомнило, что в соответствии с действующими правилами гражданам Узбекистана разрешается вывозить из страны наличную иностранную валюту в эквиваленте до 100 миллионов сум при соблюдении правил таможенного контроля.