Qurilishda poraxo‘rlikka qarshi yangi tizim joriy etildi
O‘zbekiston Respublikasi Qurilish va kommunal xo‘jalik vazirligining matbuot xizmati so‘nggi paytlarda yuzaga kelgan poraxo‘rlik ayblovlariga izoh beruvchi rasmiy bayonotni e’lon qildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
2025 yil 29 avgust kuni qurilish sohasida faoliyat yuritayotgan tadbirkorlar bilan ochiq muloqot jarayonida tadbirkor Usmonjon Abdusamatov qurilish sohasida asossiz rad etishlar va poraxo‘rlik mavjudligi haqida fikr bildirdi. U qurilish ruxsatnomasini olish jarayonida qo‘shimcha xarajatlar 100 mingdan 200 ming dollargacha yetishi mumkinligini ta’kidladi.
Vazirlik mazkur ma’lumotlarni diqqat bilan o‘rganib chiqqach, o‘z pozitsiyasini bildirdi. Qurilish sohasidagi barcha davlat xizmatlari va to‘lovlar faqat elektron shaklda amalga oshiriladi.
Bu esa qo‘shimcha mablag‘ talab qilinishining oldini oladi. Hujjatlarni taqdim etish faqat my.gov.uz portali yoki Davlat xizmatlari markazlari orqali amalga oshiriladi, shuning uchun arizachilar va mansabdor shaxslar o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqot bo‘lmaydi.
So‘nggi yillarda vazirlik tomonidan byurokratik to‘siqlar va inson omilini kamaytirishga qaratilgan bir qator islohotlar amalga oshirildi. Qurilishning barcha bosqichlari – ruxsatnoma olishdan tortib ob’ektni foydalanishga topshirishgacha milliy «Shaffof qurilish» axborot tizimi orqali to‘liq nazorat qilinadi.
Ushbu jarayonlar Vazirlar Mahkamasining qarorlari bilan qat’iy tartibga solingan. Prezident va Vazirlar Mahkamasining qarorlariga muvofiq, Toshkent shahrida qurilishning har bir kub metriga bir martalik yig‘im joriy etilgan.
Ushbu mablag‘lar shahar rivojlantirish jamg‘armasiga yo‘naltiriladi va bu mablag‘lar muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari hamda transport infratuzilmasini yaratish uchun ishlatiladi. Vazirlik tadbirkorlar va fuqarolardan poraxo‘rlik holatlari haqida xabar berishni so‘rab murojaat qildi.
Buning uchun maxsus «issiq liniyalar» va aloqa kanallari tashkil etilgan. Vazirlikning issiq liniyasi: +99871-210-11-04 (qisqa raqam 1066), elektron pochta manzillari: info@mc.uz va poraxo‘rlikka oid murojaatlar uchun komplayens@mc.uz.
Shuningdek, Telegram-bot orqali @QurilishKomplayensbot manzili orqali ham murojaat qilish mumkin. Qurilish va kommunal xo‘jalik vazirligi o‘z faoliyatida shaffoflik, qonuniylik va ochiqlik tamoyillariga sodiqligini tasdiqladi hamda yuzaga keladigan barcha savollarga javob berishga tayyorligini ma’lum qildi.

облачно с прояснениями ветер 2.4 м/с, Ю
Пресс-служба Министерства строительства и коммунального хозяйства Республики Узбекистан опубликовала официальное заявление, комментирующее недавние обвинения в коррупции. Об этом сообщает Upl.uz.
29 августа 2025 года в ходе открытого диалога с предпринимателями, работающими в строительной сфере, предприниматель Усмонжон Абдусаматов высказал мнение о необоснованных отказах и наличии коррупции в строительной отрасли. Он подчеркнул, что дополнительные расходы при получении разрешения на строительство могут достигать от 100 до 200 тысяч долларов.
Министерство внимательно изучило данную информацию и выразило свою позицию. Все государственные услуги и платежи в строительной сфере осуществляются исключительно в электронном виде.
Это предотвращает требование дополнительных средств. Подача документов осуществляется только через портал my.gov.uz или Центры государственных услуг, поэтому прямого общения между заявителями и должностными лицами не происходит.
В последние годы министерством проведен ряд реформ, направленных на сокращение бюрократических препятствий и человеческого фактора. Все этапы строительства – от получения разрешения до сдачи объекта в эксплуатацию – полностью контролируются через национальную информационную систему «Прозрачное строительство».
Эти процессы строго регулируются решениями Кабинета Министров. В соответствии с указами Президента и Кабинета Министров в городе Ташкент введен единоразовый сбор за каждый кубический метр строительства.
Данные средства направляются в городской фонд развития и используются для создания инженерных коммуникаций и транспортной инфраструктуры. Министерство обратилось к предпринимателям и гражданам с просьбой сообщать о случаях коррупции.
Для этого организованы специальные «горячие линии» и каналы связи. Горячая линия министерства: +99871-210-11-04 (короткий номер 1066), электронные адреса: [email protected] и для обращений по вопросам коррупции [email protected].
Также можно обратиться через Telegram-бот по адресу @QurilishKomplayensbot. Министерство строительства и коммунального хозяйства подтвердило свою приверженность принципам прозрачности, законности и открытости в своей деятельности и заявило о готовности ответить на все возникающие вопросы.