O‘zbekistonlik jinoyatchilar Turkiyadan olib kelindi
O‘zbekiston fuqarolari qidiruvdan topilib, Toshkentga olib kelindi, deb xabar beradi Ichki ishlar vazirligi matbuot xizmati. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Toshkent va Anqara Interpol milliy markaziy byurolari xodimlari hamkorlikda Interpol yo‘nalishida qidirilayotgan shaxslarni aniqlashga qaratilgan tezkor-qidiruv tadbirlarini o‘tkazdilar. Natijada, inson savdosi, katta miqdordagi firibgarlik va boshqa og‘ir jinoyatlarda gumon qilingan olti nafar shaxs qo‘lga olindi.
Qo‘lga olingan shaxslar jinoyat javobgarligidan qochish maqsadida Turkiya hududida yashirinib yurgan, ammo ular topilib, ushlangan. Toshkentga ular Anqara Interpoli va Turkiya Jandarmeriya xodimlari hamrohligida olib kelingan.
Toshkentga yetib kelganidan so‘ng, barcha shaxslar Toshkentdagi Interpol byurosi hamda ichki ishlar organlari xodimlariga topshirildi. Yaqin kunlarda ushbu shaxslar ustidan tergov harakatlari qayta boshlanadi.
Tergov natijalari bo‘yicha ayblov xulosasi tayyorlanib, barcha ish materiallari bilan birga sudga yuboriladi.

Узбекские преступники доставлены из Турции
Граждане Узбекистана, разыскиваемые правоохранительными органами, были обнаружены и доставлены в Ташкент, сообщает пресс-служба Министерства внутренних дел. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудники национальных бюро Интерпола Ташкента и Анкары совместно провели оперативно-розыскные мероприятия, направленные на выявление лиц, разыскиваемых по линии Интерпола. В результате были задержаны шесть человек, подозреваемых в торговле людьми, крупном мошенничестве и других тяжких преступлениях.
Задержанные скрывались на территории Турции, чтобы избежать уголовной ответственности, однако были обнаружены и арестованы. Их доставили в Ташкент в сопровождении сотрудников Интерпола Анкары и жандармерии Турции.
По прибытии в Ташкент все лица были переданы сотрудникам бюро Интерпола и органов внутренних дел. В ближайшие дни в отношении этих лиц возобновятся следственные действия.
По результатам расследования будет подготовлено обвинительное заключение, которое вместе со всеми материалами дела будет направлено в суд.