Noqonuniy dori savdosi bo‘yicha uch holat aniqlandi
Jinoyat ishlari bo‘yicha departamentning matbuot xizmati tomonidan ma’lum qilinishicha, kuchli ta’sir qiluvchi dori vositalarini noqonuniy aylanishga kiritilishining oldi olindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Yangihayot tumani bo‘yicha departament xodimlari tomonidan maxsus tezkor tadbir o‘tkazildi. Tadbir davomida Toshkent shahrining Yakkasaroy tumanidagi “Kushbegi” mahallasida joylashgan “N.A.” MChJ aptekasining farmatsevt xodimi 50 dona kuchli ta’sir qiluvchi “Omnadren 250” dori vositasini shifokor retsepti bo‘lmasdan 3 million so‘mga sotayotgan vaqtida ushlangan.
Shuningdek, Surxondaryo viloyatida 200 dona kuchli ta’sir qiluvchi “Benzonal” dori vositasini noqonuniy tarzda sotishga uringan shaxs ham qo‘lga olindi. Bundan tashqari, Andijon viloyatining Bulakbashi tumanida ilgari sudlangan erkak shaxs noqonuniy dori savdosi bilan shug‘ullanayotgani aniqlandi.
U Andijon shahrida o‘zining “Damas” avtomobilida 124 dona kuchli ta’sir qiluvchi “Regapen” dori vositasini noqonuniy sotish maqsadida tashiyotgan vaqtida ushlangan. Mazkur holatlar bo‘yicha jinoiy ishlar qo‘zg‘atilib, hozirda tergov harakatlari olib borilmoqda.

Обнаружено три случая незаконной продажи наркотиков
По информации пресс-службы департамента по уголовным делам, предотвращено незаконное обращение сильнодействующих лекарственных средств. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудниками департамента по Янгиҳayotскому району проведено специальное оперативное мероприятие. В ходе мероприятия был задержан фармацевт аптеки ООО «N.A.», расположенной в районе Яккасарай города Ташкента, в микрорайоне «Кушбеги», который продавал 50 сильнодействующих лекарственных средств «Omnadren 250» без рецепта врача за 3 миллиона сум.
Кроме того, в Сурхандарьинской области задержан человек, пытавшийся незаконно продать 200 сильнодействующих лекарственных средств «Benzonal». Также в Булокбашинском районе Андижанской области выявлен ранее судимый мужчина, занимающийся незаконной продажей лекарств.
Он был задержан в городе Андижан, когда перевозил на своем автомобиле «Damas» 124 сильнодействующих лекарственных средства «Regapen» с целью незаконной продажи. По данным фактам возбуждены уголовные дела, в настоящее время проводятся следственные действия.
Данные мероприятия направлены на предотвращение незаконного распространения сильнодействующих лекарственных средств. Правоохранительные органы уделяют особое внимание обеспечению законной торговли и контролю за лекарственными средствами.