SGB xodimi 15 ming dollar pora bilan ushlangan
Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari korrupsiyaga aloqador shaxsni qo‘lga oldi, deb xabar beradi SGB matbuot xizmati. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
SGB xodimlari, Bosh prokuratura huzuridagi hududiy boshqarma xodimlari bilan hamkorlikda, Toshkent viloyati Qurilish va kommunal xo‘jalik bosh boshqarmasining yuridik maslahatchisini ushladi. Ushbu shaxs 15 ming AQSh dollarini olgan.
Pul evaziga u o‘z tanishlari orqali Toshkent viloyati Bo‘kin tumani hududida aholiga xizmat ko‘rsatuvchi korxonaga nisbatan ochilgan ma’muriy ish bo‘yicha apellyatsiya instantsiyasida ijobiy qaror chiqarilishida yordam berishni va’da qilgan. Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Firibgarlik” va “Poraxo‘rlikda yordam berish” moddalari bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Gumonlanuvchiga qamoq tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llanildi. Shuningdek, yaqinda Qurilish va kommunal xo‘jalik vazirligi o‘z tuzilmasida korrupsiya holatlari yo‘qligini ma’lum qilgan edi.
Ushbu holat davlat organlarining korrupsiyaga qarshi kurashdagi qat’iy pozitsiyasini tasdiqlaydi va qonuniy chora ko‘rish davom etmoqda.

SGB сотрудник задержан с взяткой в 15 тысяч долларов
Сотрудники Государственной службы безопасности задержали лицо, причастное к коррупции, сообщает пресс-служба СГБ. Об этом сообщил Upl.uz.
Сотрудники СГБ совместно с работниками территориального управления при Генеральной прокуратуре задержали юридического советника Главного управления строительства и коммунального хозяйства Ташкентской области. Это лицо получило 15 тысяч долларов США.
За деньги он обещал через своих знакомых помочь вынести положительное решение в апелляционной инстанции по административному делу, возбужденному в отношении предприятия, обслуживающего население в Бухарском районе Ташкентской области. По данному факту возбуждено уголовное дело по статьям Уголовного кодекса Республики Узбекистан «Мошенничество» и «Содействие в коррупции».
Подозреваемому избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Также недавно Министерство строительства и коммунального хозяйства заявило об отсутствии коррупционных случаев в своей структуре.
Данный случай подтверждает твёрдую позицию государственных органов в борьбе с коррупцией, и продолжаются законные меры.