Toshkent shahrida ikki nafar shaxs firibgarlik bilan shug‘ullangani uchun qo‘lga olindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ular tadbirkorga ko‘p qavatli bino qurilishi uchun yer maydonini rasmiylashtirishda “yordam” ko‘rsatishni va’da qilib, buning evaziga 900 ming dollar talab qilgan. Firibgarlar o‘zlarining hokimiyatdagi yuqori lavozimli amaldorlar bilan yaqin aloqalari borligini, Sergeli tumanidagi bir gektar yer maydonining maqsadli belgilanishini o‘zgartirishda va qurilish uchun barcha kerakli ruxsatnomalarni olishda muammosiz yordam berishlarini aytishgan.
Mazkur holat haqida jabrlanuvchi tadbirkor Davlat xavfsizlik xizmati organlariga murojaat qilgach ma’lum bo‘ldi. Ularning talabiga ko‘ra, avval belgilangan summaning bir qismini oldindan to‘lash lozim edi.
5 sentabr kuni Toshkentning Mirabad tumanida Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tezkor amaliyot o‘tkazib, gumonlanuvchilarni pulni olish vaqtida ushlab oldi. Ushbu operatsiya maxsus xizmatlar nazorati ostida amalga oshirildi.
Qo‘lga olingan shaxslarga O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi, to‘rtinchi qismining “a” bandi (alohida yirik miqdordagi firibgarlik) hamda 211-moddasi (pora berish) bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Sud tomonidan ularga qamoqqa olish tarzida ehtiyot chorasi belgilandi.

В Ташкенте мошенники потребовали 900 тысяч долларов
Они обещали предпринимателю помочь в оформлении земельного участка для строительства многоэтажного здания и потребовали за это 900 тысяч долларов. Мошенники утверждали, что имеют близкие связи с высокопоставленными чиновниками и без проблем помогут изменить целевое назначение одного гектара земли в Сергелийском районе, а также получить все необходимые разрешения на строительство.
Этот случай стал известен после обращения пострадавшего предпринимателя в органы Государственной службы безопасности. По их требованию, необходимо было предварительно внести часть ранее установленной суммы.
5 сентября сотрудники Государственной службы безопасности провели оперативное мероприятие в Мирободском районе Ташкента и задержали подозреваемых во время получения денег. Операция проводилась под контролем спецслужб.
В отношении задержанных возбуждено уголовное дело по статье 168, часть 4, пункт «а» (мошенничество в особо крупном размере), а также статье 211 (дача взятки) Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Суд избрал им меру пресечения в виде заключения под стражу.