Yashnobodda haydovchiga jinoyat ishi ochildi
Yashnobod tumani hududida yo‘l harakati qoidalarini buzgan fuqaro ustidan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Shahar IIBB matbuot xizmatining ma’lum qilishicha, yaqinda Yashnobod tumanida yo‘l-patrul xizmati xodimi tomonidan “Spark” rusumli avtomobil to‘xtatildi. Avtomobil boshqaruvida bo‘lgan fuqaro haydovchilik guvohnomasiga ega emas edi.
Shu sababli unga O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining “Yo‘l harakati qoidalarida nazarda tutilgan hujjatlarsiz transport vositasini boshqarish” moddasiga asosan ma’muriy bayonnoma tuzildi. Avtomobil esa Yashnobod tumanidagi jarima maydonchasiga joylashtirildi.
Hujjatlar rasmiylashtirilgach, avtomobildagi yo‘lovchi, haydovchining katta akasi bo‘lib chiqdi, yo‘l-patrul xizmati xodimiga nisbatan tajovuzkorlik qilgan, haqorat qilgan va hatto jismoniy kuch qo‘llagan. Surishtiruv davomida u kichik akasini avtomobil boshqarishga o‘rgatgani ma’lum bo‘ldi va qo‘llangan jazo chorasi unga ma’qul kelmagan.
Shu sababli ushbu shaxs ushlangan va Yashnobod tumani ichki ishlar bo‘limiga olib ketilgan. Tuman prokuraturasi tomonidan unga O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Hokimiyat vakiliga yoki fuqarolik burchini bajaruvchi shaxsga qarshilik ko‘rsatish” moddasiga asosan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.

В Яшнабаде возбуждено уголовное дело в отношении водителя
В Яшнабадском районе возбуждено уголовное дело в отношении гражданина, нарушившего правила дорожного движения. Об этом сообщает Upl.uz.
По информации пресс-службы городского УВД, недавно в Яшнабадском районе сотрудник дорожной патрульной службы остановил автомобиль марки «Spark». Гражданин, управлявший автомобилем, не имел водительского удостоверения.
По этой причине в отношении него был составлен административный протокол по статье Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан «Управление транспортным средством без документов, предусмотренных правилами дорожного движения». Автомобиль был помещён на штрафную стоянку в Яшнабадском районе.
После оформления документов пассажир автомобиля оказался старшим братом водителя, который проявил агрессию, оскорблял и даже применил физическую силу к сотруднику дорожной патрульной службы. В ходе расследования выяснилось, что он обучал младшего брата управлению автомобилем и не согласился с применённой мерой наказания.
По этой причине данный человек был задержан и доставлен в отдел внутренних дел Яшнабадского района. Прокуратурой района в отношении него возбуждено уголовное дело по статье Уголовного кодекса Республики Узбекистан «Сопротивление представителю власти или лицу, выполняющему гражданский долг».