O‘zbekistonda maktablarda sun’iy intellekt darslari boshlanadi
O‘zbekistonda maktab dasturiga sun’iy intellekt (SI) bo‘yicha fanlarni keng joriy etish rejalashtirilmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Kelasi o‘quv yilidan boshlab yuqori sinf o‘quvchilari uchun sun’iy intellekt darslari tashkil etiladi. Ushbu qaror prezident raisligida o‘tkazilgan yig‘ilishda ma’lum qilindi.
Ushbu tashabbusni amalga oshirish uchun maktablarning texnik jihozlanishini sezilarli darajada yangilash zarur. Belgilangan topshiriqqa ko‘ra, 2000 sinf kompyuterlar bilan ta’minlanadi, 6300 o‘quv xonalariga interaktiv doskalar o‘rnatiladi.
Bu maqsadlar uchun zarur moliyaviy mablag‘lar keyingi yil davlat byudjetida ko‘zda tutiladi. Shuningdek, viloyatlarda iste’dodli o‘quvchilarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida maxsus maktablarning filiallari ochilishi rejalashtirilgan.
Sun’iy intellekt darslarini joriy etish ta’lim tizimini modernizatsiya qilish va yosh avlodni raqamli iqtisodiyot talablariga tayyorlash bo‘yicha keng qamrovli strategiyaning muhim qismidir.

В Узбекистане в школах начнутся уроки искусственного интеллекта
В Узбекистане планируется широкое внедрение предметов по искусственному интеллекту (ИИ) в школьную программу. Об этом сообщил Upl.uz.
С начала следующего учебного года для старшеклассников будут организованы уроки искусственного интеллекта. Это решение было объявлено на заседании под председательством президента.
Для реализации этой инициативы необходимо значительно обновить техническое оснащение школ. В соответствии с поставленной задачей 2000 классов будут оснащены компьютерами, а в 6300 учебных кабинетах установят интерактивные доски.
Необходимые финансовые средства на эти цели будут предусмотрены в государственном бюджете на следующий год. Также планируется открыть филиалы специальных школ в регионах для поддержки талантливых учеников.
Внедрение уроков искусственного интеллекта является важной частью масштабной стратегии модернизации системы образования и подготовки молодого поколения к требованиям цифровой экономики.