O‘zbekistonda kam qavatli uylar uchun lift loyihasi
O‘zbekistonda to‘rt va besh qavatli uylar uchun keng ko‘lamli lift o‘rnatish dasturi tayyorlanmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Mamlakatda 14 637 ta to‘rt qavatli va 7 541 ta besh qavatli uy mavjud. Bu haqda 8 iyul kuni Qurilish vazirligi va uy-joy kommunal xizmatlari vazirligi tomonidan o‘tkazilgan matbuot anjumanida ma’lum qilindi.
Vazirlik vakillari xorijiy tajribalarni o‘rganish asosida ishlab chiqilgan rejalardan so‘zlab o‘tdi. Vazirlik bo‘lim boshlig‘i Aziz Xalilovning aytishicha, mutaxassislar o‘xshash binolarda lift o‘rnatish bo‘yicha xalqaro amaliyotni sinchiklab o‘rganmoqda va hozirda ushbu tajribani O‘zbekistonga moslashtirish bo‘yicha chora-tadbirlar ishlab chiqilmoqda.
Vazir o‘rinbosari Ozoda Juraeva dastur tayyorlanayotganini tasdiqladi. U, shuningdek, bu tashabbus aholining, xususan nogironligi bo‘lgan shaxslarning ko‘plab murojaatlari va takliflaridan kelib chiqqanini ta’kidladi.
Biroq avvalo, kam qavatli uylar uchun lift o‘rnatishdan oldin, 9 va 12 qavatli binolardagi mavjud liftlarning holatini yaxshilash muhim vazifa sifatida belgilanmoqda. Aziz Xalilovning ma’lum qilishicha, 5 491 ta ko‘p kvartirali uylardagi 13 798 ta lift to‘liq ro‘yxatga olingan.
Tekshiruv natijasida 2 001 liftning ishlash muddati tugagani va ularning zudlik bilan almashtirilishi zarurligi aniqlangan, 382 lift esa ta’mir talab qiladi. Buning uchun mahalliy byudjetlardan jami 854,6 milliard so‘m ajratilishi rejalashtirilgan.
Shunday qilib, dastur birinchi bosqichda eski liftlarni to‘liq almashtirishga qaratiladi. Faqat undan keyin to‘rt va besh qavatli uylar uchun lift o‘rnatish loyihasi amalga oshiriladi.
Bu esa mamlakat bo‘ylab minglab oilalarning yashash sharoitini sezilarli darajada yaxshilaydi. Qayd etish joizki, eski uylar uchun lift o‘rnatish amaliyoti ko‘pgina davlatlarda keng tarqalgan.
Masalan, Avstriya, Germaniya, Finlyandiya, Estoniya kabi mamlakatlarda bunday tajriba muvaffaqiyatli qo‘llanilmoqda.

Проект лифта для малоэтажных домов в Узбекистане
В Узбекистане разрабатывается масштабная программа установки лифтов для четырех- и пятиэтажных домов. Об этом сообщает Upl.uz.
В стране имеется 14 637 четырехэтажных и 7 541 пятиэтажных домов. Об этом было сообщено на пресс-конференции, проведенной 8 июля Министерством строительства и Министерством жилищно-коммунальных услуг.
Представители министерства рассказали о планах, разработанных на основе изучения зарубежного опыта. По словам начальника отдела министерства Азиза Халилова, специалисты тщательно изучают международный опыт установки лифтов в аналогичных зданиях и в настоящее время разрабатываются меры по адаптации этого опыта к Узбекистану.
Заместитель министра Озода Юраева подтвердила, что программа разрабатывается. Она также отметила, что эта инициатива возникла в результате многочисленных обращений и предложений со стороны населения, в частности, людей с ограниченными возможностями.
Однако прежде всего, перед установкой лифтов для малоэтажных домов, важной задачей является улучшение состояния существующих лифтов в 9- и 12-этажных зданиях. Как сообщил Азиз Халилов, 13 798 лифтов в 5 491 многоквартирных домах полностью учтены.
В результате проверки было установлено, что срок службы 2 001 лифта истек, и их необходимо срочно заменить, 382 лифта требуют ремонта. Для этого планируется выделить в общей сложности 854,6 миллиарда сумов из местных бюджетов.
Таким образом, программа на первом этапе будет направлена на полную замену старых лифтов. Только после этого будет реализован проект установки лифтов для четырех- и пятиэтажных домов.
Это значительно улучшит условия жизни тысяч семей по всей стране. Следует отметить, что практика установки лифтов в старых домах широко распространена во многих странах.
Например, такой опыт успешно применяется в таких странах, как Австрия, Германия, Финляндия, Эстония.