O‘zbekiston aholisi 37,9 millionga yetdi
2025 yil 1 iyul holatiga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasining doimiy aholisi soni 37,9 million kishini tashkil etdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu ma’lumotlar Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan taqdim etilgan. Aholining hududlar kesimida taqsimlanishi quyidagicha: Samarqand viloyatida 4 335,7 ming kishi istiqomat qilmoqda.
Farg‘ona viloyatida aholining soni 4 181 ming kishini tashkil etadi. Qashqadaryo viloyatida esa 3 673,7 ming kishi yashaydi.
Andijon viloyatida 3 487,9 ming kishi istiqomat qilmoqda. Namangan viloyatida aholining soni 3 158,4 ming kishini tashkil etadi.
Toshkent shahrida 3 145,2 ming kishi istiqomat qiladi, Toshkent viloyatida esa 3 134,1 ming kishi yashaydi. Surxondaryo viloyatida 2 974,4 ming kishi doimiy yashaydi.
Buxoro viloyatida aholining soni 2 089,4 ming kishini tashkil etadi. Xorazm viloyatida 2 045,7 ming kishi istiqomat qilmoqda.
Qoraqalpog‘iston Respublikasida esa 2 040,7 ming kishi yashaydi. Jizzax viloyatida aholining soni 1 551,7 ming kishini tashkil etadi.
Navoiy viloyatida esa 1 103,3 ming kishi istiqomat qiladi. Sirdaryo viloyatida esa aholining soni 938,5 ming kishini tashkil etdi.
Shu tarzda, mamlakatimiz aholisi hududlar bo‘yicha teng taqsimlanmagan bo‘lib, ayrim viloyatlar aholisi boshqa hududlarga nisbatan ko‘proq hisoblanadi. Bu ma’lumotlar davlat siyosatini shakllantirishda va hududiy rivojlanishni rejalashtirishda muhim ahamiyatga ega.

Население Узбекистана достигло 37,9 миллиона
На 1 июля 2025 года постоянное население Республики Узбекистан составило 37,9 миллиона человек. Об этом сообщает Upl.uz.
Эти данные предоставлены Государственным комитетом статистики. Распределение населения по регионам выглядит следующим образом: В Самаркандской области проживает 4 335,7 тысячи человек.
В Ферганской области население составляет 4 181 тысячу человек. В Кашкадарьинской области проживает 3 673,7 тысячи человек.
В Андижанской области проживает 3 487,9 тысячи человек. В Наманганской области население составляет 3 158,4 тысячи человек.
В городе Ташкент проживает 3 145,2 тысячи человек, а в Ташкентской области — 3 134,1 тысячи человек. В Сурхандарьинской области постоянно проживает 2 974,4 тысячи человек.
В Бухарской области население составляет 2 089,4 тысячи человек. В Хорезмской области проживает 2 045,7 тысячи человек.
В Каракалпакстане проживает 2 040,7 тысячи человек. В Джизакской области население составляет 1 551,7 тысячи человек.
В Навоийской области проживает 1 103,3 тысячи человек. В Сирдарьинской области население составило 938,5 тысячи человек.
Таким образом, население нашей страны неравномерно распределено по регионам, и в некоторых областях население больше по сравнению с другими регионами. Эти данные имеют важное значение для формирования государственной политики и планирования регионального развития.