Qashqadaryoda 3,5 ball zilzila qayd etildi
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligining Respublika seysmoprognostik monitoring markazi matbuot xizmati ma’lum qildi. Ma’lumotlarga ko‘ra, zilzilaning magnitudasi 3,5 ballni tashkil etdi, epitsentrda esa intensivligi 4 ball baholandi.
Yer osti silkinishlari Nishon tumanida mahalliy vaqt bilan 15:32 da qayd etildi. Viloyatning boshqa hududlarida ham silkinishlar sezildi.
Xususan, G‘uzor tumanida va Qarshi shahrida yer osti tebranishlarining kuchi 2 ballga teng bo‘ldi. Aholi orasida jiddiy zarar yoki jabrlanmalar haqida xabar berilmagan.
Mutaxassislar zilzila xavfsizligi bo‘yicha zarur choralarni ko‘rishni tavsiya qilmoqda. Hududda kuzatuvlar davom etmoqda va aholi o‘zini ehtiyotkor tutishi lozimligi ta’kidlanmoqda.

В Кашкадарье зафиксировано землетрясение магнитудой 3,5
Об этом сообщила пресс-служба Республиканского центра сейсмопрогностического мониторинга Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан. Согласно данным, магнитуда землетрясения составила 3,5 балла, а интенсивность в эпицентре оценивалась в 4 балла.
Подземные толчки были зафиксированы в Нишанском районе в 15:32 по местному времени. Толчки также ощущались в других районах области.
В частности, в Гузарском районе и городе Карши сила подземных колебаний составила 2 балла. Сообщений о серьезных повреждениях или пострадавших среди населения не поступало.
Специалисты рекомендуют принять необходимые меры по безопасности при землетрясениях. Наблюдения в регионе продолжаются, и подчеркивается необходимость осторожности среди населения.