Yo‘l qoidalarini buzganlar ma’muriy javobgarlikka tortildi
Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmalarining axborot xizmatlaridan ma’lum bo‘lishicha, turli hududlardagi ichki ishlar organlari tomonidan ijtimoiy tarmoqlarda o‘z hayotini xavf ostiga qo‘ygan yo‘l qoidalarini buzgan shaxslar haqida ma’lumotlar olingan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Xususan, Toshkent viloyatida ikki holat qayd etilgan. Akkurgan tumanida uch fuqaroning yuk avtomobilining yukxonasini suv bilan to‘ldirganligi va ulardan ikki nafari suv ichida o‘tirib ovqatlanayotgani aniqlangan.
Bundan tashqari, ular ilgari mashinaning ustida raqs tushgan videoni suratga olib, ijtimoiy tarmoqda o‘z choyxonasini reklama qilgani ma’lum bo‘ldi. Ushbu huquqbuzarlarga 12 kunlik ma’muriy qamoq jazosi berildi.
Shuningdek, bir necha fuqaro harakatlanayotgan Nexia-1 avtomobilining ustida raqs tushgan videoni yozib olgan. Barcha ishtirokchilarga ma’muriy choralar qo‘llandi.
11 iyul kuni Andijon shahrida Damas avtomobilining ustida raqs tushgan o‘xshash video aniqlanib, ishtirokchilar bilan profilaktik suhbatlar o‘tkazildi va ma’muriy bayonnomalar rasmiylashtirildi. Eng jiddiy holat Toshkent shahrida ro‘y berdi.
Bir bloger Malibu-2 avtomobilining kapotida raqs tushgan videoni suratga oldi. Raqs ijrochisi avtomobildan yiqilib tushish xavfi ostida bo‘lgan.
Shu bilan birga, ichki ishlar xodimlari aniqladiki, Malibu-2 avtomobiliga boshqa transport vositasining davlat raqami o‘rnatilgan edi. Ushbu holatlar bo‘yicha tegishli choralar ko‘rilmoqda.

Нарушители правил дорожного движения привлечены к административной ответственности
Согласно информации служб безопасности дорожного движения, органы внутренних дел в различных регионах собрали данные о лицах, нарушивших правила дорожного движения и поставивших свою жизнь под угрозу в социальных сетях. Об этом сообщает Upl.uz.
В частности, в Ташкентской области зафиксировано два случая. В Аккурганском районе было установлено, что трое граждан заполнили кузов грузового автомобиля водой, и двое из них сидели в воде и ели.
Кроме того, стало известно, что они ранее сняли видео, на котором танцевали на крыше автомобиля, и рекламировали свою чайхану в социальной сети. Эти правонарушители были приговорены к 12 дням административного ареста.
Также несколько граждан записали видео, на котором танцевали на крыше движущегося автомобиля Nexia-1. Все участники были подвергнуты административным мерам.
11 июля в городе Андижан было обнаружено аналогичное видео, на котором танцевали на автомобиле Damas, с участниками проведены профилактические беседы и оформлены административные протоколы. Самый серьезный случай произошел в Ташкенте.
Один блогер снял видео, на котором танцевал на капоте автомобиля Malibu-2. Исполнитель танца находился под угрозой падения с автомобиля.
При этом сотрудники внутренних дел установили, что на автомобиле Malibu-2 был установлен государственный номер другого транспортного средства. По данным случаям принимаются соответствующие меры.