Bosh prokuratura huzuridagi Departament matbuot xizmati tomonidan ma’lum qilinishicha, yer uchastkalarini sotishda firibgarlik holatlari aniqlangan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Uchtepa tumani bo‘limi xodimlari va ichki ishlar organlari bilan hamkorlikda o‘tkazilgan maxsus tezkor tadbir davomida ikki fuqaro ushlangan. Ular 90 ming AQSh dollari miqdorida avans olgan.
Umumiy qiymati 420 ming dollar bo‘lgan 4 gektar yer uchastkasini Toshkent viloyatining Bo‘kin tumanida sotish va uy-joy qurilishi uchun hujjatlarni rasmiylashtirishda yordam berish va’dasini berganlar. Rejani amalga oshirish uchun ular o‘zlarining yuqori mansabdor tanishlaridan yordam so‘ragan.
Mazkur holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Firibgarlik” va “Poraxo‘rlikka ko‘maklashish” moddalariga asosan jinoiy ish qo‘zg‘atilgan. Mazkur holat qonun oldida javobgarlikni kuchaytirish zarurligini ko‘rsatadi.

В Ташкенте возбуждено дело о мошенничестве при продаже земли
По информации пресс-службы Департамента при Генеральной прокуратуре, выявлены случаи мошенничества при продаже земельных участков. Об этом сообщает Upl.uz.
В ходе специальной оперативной мероприятия, проведенного совместно с сотрудниками отдела Учтепинского района и органами внутренних дел, были задержаны два гражданина. Они получили аванс в размере 90 тысяч долларов США.
Они обещали помочь в продаже земельного участка площадью 4 гектара стоимостью 420 тысяч долларов в Бокинском районе Ташкентской области и оформлении документов для строительства жилья. Для реализации плана они попросили помощи у своих высокопоставленных знакомых.
По данному делу возбуждено уголовное дело по статьям "Мошенничество" и "Содействие взяточничеству" Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Данный случай подчеркивает необходимость ужесточения ответственности перед законом.