Fermer 2,1 milliard so‘mlik elektr energiyasini o‘g‘irlagan
O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzuridagi Departament matbuot xizmati tomonidan elektr energiyasini o‘g‘irlash holati aniqlangani haqida ma’lum qilindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Samarqand viloyati bo‘yicha Departament xodimlari tomonidan oldindan tekshiruv o‘tkazildi. Tekshiruv davomida Qattekurgan tumanida joylashgan “M.A.” fermer xo‘jaligining faoliyati o‘rganildi.
Ma’lum bo‘lishicha, fermer xo‘jaligi hududida elektr energiyasini hisoblash moslamasidan chetga chiqib, noqonuniy ravishda elektr suv nasoslari o‘rnatilgan va ularga elektr energiyasi ulanishi amalga oshirilgan. Shu tariqa fermer xo‘jaligi rahbari jami 2,1 milliard so‘mlik elektr energiyasini o‘g‘irlaganligi aniqlangan.
Ushbu holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “O‘g‘rilik” moddasi bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atildi. Bu jinoyat uchun jazoni o‘tash muddati 15 yilgacha bo‘lgan qamoq jazosi belgilanishi mumkin.

Фермер украл электрическую энергию на сумму 2,1 миллиарда сум
В пресс-службе Департамента при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан сообщили о выявлении факта кражи электрической энергии. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудниками Департамента по Самаркандской области была проведена предварительная проверка. В ходе проверки была изучена деятельность фермерского хозяйства «М.А.», расположенного в Каттакурганском районе.
Выяснилось, что на территории фермерского хозяйства незаконно установлены электрические водяные насосы, которые подключены к электросети, минуя счетчик электрической энергии. Таким образом, было установлено, что руководитель фермерского хозяйства украл электрическую энергию на общую сумму 2,1 миллиарда сумов.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье «Кража» Уголовного кодекса Республики Узбекистан. За это преступление может быть назначено наказание в виде лишения свободы сроком до 15 лет.