Gulistonda prokuror o‘rinbosari pora bilan ushlangan
Sirdaryo viloyati Guliston shahar prokurorining o‘rinbosari xizmat xonasida pora olgan vaqtida ushlanganligi haqida Davlat xavfsizlik xizmati matbuot xizmati xabar berdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, ushbu shaxs Bayaut tumanidagi qishloq xo‘jaligi sohasida faoliyat yuritayotgan bir tashkilot rahbaridan 10 ming AQSh dollarini pora sifatida olgan. Prokuror o‘rinbosari ushbu tashkilot rahbariga jinoyat ishlari bo‘yicha ayblanuvchilar uchun qo‘yilgan ehtiyot choralarini o‘zgartirishda yordam berishni va’da qilgan.
Ayblanuvchilar O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Firibgarlik” va “Talon-taroj qilish yoki isrof qilish yo‘li bilan o‘g‘rilik” moddalari bo‘yicha tergov qilinmoqda. Ushbu holat yuzasidan Jinoyat kodeksining “Firibgarlik” va “Pora berishda yordam berish” moddalari bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.

В Гулистоне заместитель прокурора задержан за взятку
Пресс-служба Государственной службы безопасности сообщила о том, что заместитель прокурора города Гулистон в Сырдарьинской области был задержан во время получения взятки в своем служебном кабинете. Об этом сообщает Upl.uz.
Как стало известно, данный человек получил 10 тысяч долларов США в качестве взятки от руководителя организации, работающей в сельском хозяйстве в Байаутском районе. Заместитель прокурора пообещал помочь этому руководителю в изменении мер пресечения для обвиняемых по уголовным делам.
Обвиняемые находятся под следствием по статьям "Мошенничество" и "Кража путем хищения или расточительства" Уголовного кодекса Республики Узбекистан. По данному факту возбуждено уголовное дело по статьям "Мошенничество" и "Содействие в даче взятки" Уголовного кодекса.