Yo‘l harakati xavfsizligini oshirish bo‘yicha yig‘ilish boshlandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida yo‘l harakati xavfsizligini oshirish, yo‘l infratuzilmasini yaxshilash hamda yo‘llardagi tirbandliklarni kamaytirish bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi boshlandi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Yig‘ilishda ta’kidlanganidek, O‘zbekistonda yo‘l-transport hodisalari oqibatida yuzaga kelgan zarar yalpi ichki mahsulotning 0,4 foizini tashkil etadi. Yo‘llardagi vaziyat hanuz jiddiy tashvishga sabab bo‘lmoqda.
O‘tgan yilda mamlakatda 9364 ta yo‘l-transport hodisasi ro‘y berdi. Ushbu baxtsiz hodisalar natijasida taxminan 9 ming kishi jarohat oldi, 2203 nafar odam hayotdan ko‘z yumdi.
Eng ko‘p o‘lim holatlari Samarqand, Toshkent va Farg‘ona viloyatlarida qayd etildi. Ushbu masalalarni hal etish uchun kompleks choralar ko‘rilishi zarurligi alohida ta’kidlandi.

Началось заседание по повышению безопасности дорожного движения
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева началось видеоселекторное заседание по повышению безопасности дорожного движения, улучшению дорожной инфраструктуры и снижению пробок на дорогах. Об этом сообщает Upl.uz.
Как было отмечено на заседании, ущерб, причиненный дорожно-транспортными происшествиями в Узбекистане, составляет 0,4 процента валового внутреннего продукта. Ситуация на дорогах по-прежнему вызывает серьезные опасения.
В прошлом году в стране произошло 9364 дорожно-транспортных происшествия. В результате этих несчастных случаев около 9 тысяч человек получили травмы, 2203 человека потеряли жизнь.
Наибольшее количество случаев смертности было зафиксировано в Самарканде, Ташкенте и Ферганской области. Особо подчеркивалась необходимость комплексных мер для решения этих проблем.