O‘zbekiston sug‘urta bozori 2025 yilda o‘sdi
2025 yilning birinchi besh oyida ko‘rsatilgan sug‘urta xizmatlari hajmi 4,5 trillion so‘mga yetdi. Bu ko‘rsatkich 2024 yilning mos davriga nisbatan 1,1 trillion so‘mga ko‘pdir.
Bu ma’lumotlar O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan taqdim etilgan. Sug‘urta xizmatlari tarkibini tahlil qilganda, bozorning katta qismi, ya’ni 88,1 foizi, baxtsiz hodisalardan sug‘urta qilish, avtomobil va boshqa transport vositalarini sug‘urta qilish, yuklar va mulkni sug‘urta qilish kabi xizmatlarga to‘g‘ri keladi.
2025 yilning yanvar-may oylarida hayotni sug‘urta qilish xizmatlari umumiy sug‘urta xizmatlarining 6,4 foizini tashkil etdi. Shuningdek, qayta sug‘urta xizmatlari ulushi 5,5 foizni tashkil qilmoqda.
Umuman olganda, sug‘urta bozori kengayib, mijozlarga ko‘proq xizmatlar taqdim etilmoqda. Bu esa iqtisodiyotning barqarorligini ta’minlashda muhim ahamiyatga ega.

Узбекистанский страховой рынок вырастет в 2025 году
В первые пять месяцев 2025 года объем предоставленных страховых услуг достиг 4,5 триллиона сумов. Этот показатель на 1,1 триллиона сумов больше по сравнению с аналогичным периодом 2024 года.
Эти данные предоставлены Государственным комитетом статистики Республики Узбекистан. Анализируя состав страховых услуг, большая часть рынка, а именно 88,1 процента, приходится на услуги по страхованию от несчастных случаев, страхованию автомобилей и других транспортных средств, а также страхованию грузов и имущества.
В январе-мае 2025 года услуги по страхованию жизни составили 6,4 процента от общего объема страховых услуг. Также доля перестраховочных услуг составляет 5,5 процента.
В целом, страховой рынок расширяется, и клиентам предоставляется больше услуг. Это имеет важное значение для обеспечения стабильности экономики.