Yoshlar sport va san’atga rag‘batlantiriladi
O‘zbekistonda yoshlar sport to‘garaklari va san’at studiyalariga muntazam qatnashgan taqdirda rag‘batlantiriladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi matbuot xizmati ma’lumot berdi. Qonunchilikka muvofiq, yoshlar olti oy davomida doimiy ravishda sport to‘garaklari va san’at studiyalarida ishtirok etsa, ularga maxsus sport kiyimi, uskunalar va musiqa asboblarini xarid qilish uchun xarajatlar qoplab beriladi.
Ushbu chora oilalarning moliyaviy yukini kamaytirishga va yoshlarning o‘z iste’dodlarini rivojlantirish imkoniyatini kengaytirishga qaratilgan. Qoplama summasi bazaviy hisoblash miqdorining o‘n baravarigacha bo‘lishi mumkin.

Молодежь будет поощряться к спорту и искусству
В Узбекистане молодежь поощряется за регулярное участие в спортивных кружках и художественных студиях. Об этом сообщает Upl.uz.
Об этом сообщила пресс-служба Министерства юстиции Республики Узбекистан. Согласно законодательству, если молодежь в течение шести месяцев постоянно участвует в спортивных кружках и художественных студиях, им компенсируются расходы на покупку специальной спортивной одежды, оборудования и музыкальных инструментов.
Эта мера направлена на снижение финансовой нагрузки на семьи и расширение возможностей молодежи для развития своих талантов. Сумма компенсации может составлять до десятикратной величины базового расчетного показателя.