Namangan viloyati ichki ishlar boshqarmasi matbuot xizmati xabariga ko‘ra, noqonuniy giyohvand moddalar aylanmasiga aloqador shaxs ushlangan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Pap tumanidagi “Kushminor” mahallasida joylashgan Namangan shahridagi doimiy yo‘l-patrul post xodimlari tomonidan Toshkent shahriga yo‘l olgan Nexia-2 rusumli avtomobil to‘xtatilib, tekshiruvdan o‘tkazildi. Tekshiruv jarayonida avtomobil yo‘lovchisining sumkasida 1993 yilda tug‘ilgan, Sirdaryo viloyati Xavast tumanida yashovchi shaxsga tegishli 13,77 gramm gashish giyohvand moddasi topildi.
Ushbu modda noqonuniy savdo maqsadida olib ketilayotgani aniqlangan. Mazkur holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining beshinchi qismi, "Narkotik vositalarni noqonuniy tayyorlash, sotib olish, saqlash va boshqa harakatlar, shuningdek, ularni sotish" moddasi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Gumondorga 20 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi qo‘llanilishi mumkin. Ushbu holat qonun doirasida jiddiy nazorat qilinmoqda va noqonuniy giyohvand moddalar savdosiga qarshi kurash davom ettiriladi.

В Намангане задержан человек с незаконным наркотическим веществом
По сообщению пресс-службы управления внутренних дел Наманганской области, задержан человек, связанный с незаконным оборотом наркотиков. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудниками постоянного поста дорожной патрульной службы в городе Наманган, расположенном в микрорайоне «Кушминор» района Пап, был остановлен автомобиль Nexia-2, направлявшийся в город Ташкент, и проведена проверка. В ходе проверки в сумке пассажира автомобиля, который родился в 1993 году и проживает в Хавастском районе Сырдарьинской области, было найдено 13,77 грамма гашиша.
Установлено, что данное вещество предназначалось для незаконной продажи. По данному факту возбуждено уголовное дело по части пятой Уголовного кодекса Республики Узбекистан, статьи «Незаконное производство, приобретение, хранение и иные действия с наркотическими средствами, а также их сбыт».
Подозреваемому может быть назначено наказание в виде лишения свободы на срок до 20 лет. Данный случай находится под серьезным контролем в рамках закона, и борьба с незаконным оборотом наркотиков будет продолжена.