Toshkentda psixotrop moddalar sotuvchisi qo‘lga olindi
Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan psixotrop moddalar savdogari qo‘lga olindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu holat bo‘yicha SGB matbuot xizmati ma’lumot berdi. SGB xodimlari va bojxona boshqarmasi vakillari bilan hamkorlikda Toshkent shahrida maxsus tezkor tadbir o‘tkazildi.
Tadbir davomida Toshkent viloyati, Yangihayot tumani hududida joylashgan, Akhangaran shahrida yashovchi 1992 yilda tug‘ilgan shaxsning ijaraga olingan xonadonida tekshiruv amalga oshirildi. Tekshiruv vaqtida ushbu shaxs 16 249 dona kuchli ta’sirga ega “Zardeks” nomli dori vositasini sotish uchun saqlayotgani aniqlandi.
Ma’lum bo‘lishicha, ushbu shaxs ilgari “Telegram” messenjeri orqali mazkur dori vositasini sotib olib, Sergeli tumanida joylashgan yashirin joydan olib chiqqan. U barcha mahsulotni sotgach, dori uchun 16 ming AQSh dollarini qaytarib olishi kerak edi.
Ushbu holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 244-moddasi 5-qismi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Modda kuchli ta’sirga ega bo‘lgan, giyohvandlik vositalari yoki psixotrop moddalarga mansub bo‘lmagan, ammo noqonuniy aylanmasiga doir jinoyatlarni nazarda tutadi.
Ushbu jinoyat uchun shaxs 7 dan 10 yilgacha ozodlikdan mahrum etilishi mumkin. Hozirda tergov harakatlari davom etmoqda.

В Ташкенте задержан продавец психотропных веществ
Сотрудниками Государственной службы безопасности задержан торговец психотропными веществами. Об этом сообщает Upl.uz.
По данному факту пресс-служба ГСБ предоставила информацию. Совместно с представителями ГТК сотрудники ГСБ провели специальное оперативное мероприятие в городе Ташкент.
В ходе мероприятия был проведен обыск в арендованной квартире лица, родившегося в 1992 году, расположенной на территории Янгиабадского района Ташкентской области, в городе Ахангаран. Во время обыска было установлено, что данный человек хранил 16 249 единиц сильнодействующего препарата под названием "Зардекс" для продажи.
Как выяснилось, этот человек ранее приобрел данный препарат через мессенджер "Telegram" и вывез его из тайного места, расположенного в Сергели. После продажи всей продукции ему следовало вернуть 16 тысяч долларов США за препарат.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 5 статьи 244 Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Данная статья касается преступлений, связанных с незаконным оборотом веществ, не относящихся к сильнодействующим, наркотическим средствам или психотропным веществам.
За данное преступление лицо может быть лишено свободы на срок от 7 до 10 лет. В настоящее время продолжаются следственные действия.