Ma’muriy javobgarlikda muhim o‘zgarishlar joriy etildi
2025-yil 10-iyulda O‘zbekistonda ma’muriy javobgarlik kodeksiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kirituvchi qonun (ZR-1075) qabul qilindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqida O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligining matbuot xizmati ma’lum qildi. Qonun ma’muriy javobgarlikni bekor qilishga oid bir qator holatlarni belgilaydi, ular ilgari jazoga sabab bo‘lgan edi.
Xususan, quyidagi harakatlar ma’muriy javobgarlikdan chiqarildi: telefon avtomatlarining shikastlanishi hamda tegishli ruxsatsiz radiosignallarni uzatish stansiyalarini o‘rnatish yoki ishlatish. Qonunning asosiy yangiliklaridan biri ma’muriy huquqbuzarliklar bo‘yicha xususiy da’vo institutini joriy etishdir.
Endilikda tuhmat, haqorat va shunga o‘xshash ayrim huquqbuzarliklar faqat jabrlanuvchining arizasi asosida ko‘rib chiqiladi. Bunday ishlar bo‘yicha ma’muriy ish faqat jabrlangan shaxsning tashabbusi bilan boshlanadi.
Biroq, jabrlanuvchi o‘z huquqlarini himoya qila olmagan holatlar uchun istisnolar belgilangan. Agar jabrlanuvchi yordamga muhtoj bo‘lsa, voyaga yetmagan bo‘lsa yoki boshqa sabablar tufayli ariza bera olmasa, vakolatli mansabdor shaxs jabrlanuvchining murojaatisiz ishni boshlashga majburdir.

В административной ответственности введены важные изменения
10 июля 2025 года в Узбекистане был принят закон (ZR-1075), вносящий изменения и дополнения в Кодекс об административной ответственности. Об этом сообщает Upl.uz.
Об этом сообщила пресс-служба Министерства юстиции Республики Узбекистан. Закон устанавливает ряд случаев, касающихся отмены административной ответственности, которые ранее были основанием для наказания.
В частности, следующие действия были исключены из административной ответственности: повреждение телефонных автоматов, а также установка или использование радиопередающих станций без соответствующего разрешения. Одним из основных нововведений закона является введение института частного иска по административным правонарушениям.
Теперь дела о клевете, оскорблении и подобных правонарушениях будут рассматриваться только на основании заявления потерпевшего. Административное дело по таким делам будет начинаться только по инициативе пострадавшего.
Однако предусмотрены исключения для случаев, когда потерпевший не может защитить свои права. Если потерпевший нуждается в помощи, является несовершеннолетним или по другим причинам не может подать заявление, уполномоченное должностное лицо обязано начать дело без обращения потерпевшего.