Bugun, 15 iyul kuni O‘zbekistonda 2025 yil uchun “Tashabbuskor byudjet” dasturining ikkinchi mavsumi boshlandi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bugundan boshlab “Ochiq byudjet” portalida 2025 yilgi ikkinchi mavsum doirasida loyihalarni taqdim etish bosqichi ochildi. Dastur quyidagi bosqichlarda amalga oshiriladi.
Birinchi bosqich – loyihalarni taqdim etish 15 iyuldan 3 avgustgacha davom etadi. Keyingi bosqich – loyihalarni tanlab olish 4 avgustdan 18 avgustgacha bo‘ladi.
Uchinchisi – targ‘ibot bosqichi 19 avgustdan 21 avgustgacha o‘tkaziladi. Yakuniy bosqich – ovoz berish 22 avgustdan 31 avgustgacha davom etadi.
Ushbu jarayon aholining tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash hamda hududlarning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishiga hissa qo‘shish maqsadida tashkil etilgan. Dastur ishtirokchilarga o‘z loyihalarini taqdim etish va jamoatchilik tomonidan qo‘llab-quvvatlanishini ta’minlash imkonini beradi.
Har bir qadamda aniq muddatlar belgilangan bo‘lib, ishtirokchilar o‘z loyihalarini belgilangan vaqt ichida taqdim etishlari lozim. Ovoz berish bosqichi esa eng maqbul loyihalarni tanlashga xizmat qiladi.
Shu tariqa, “Tashabbuskor byudjet” dasturi aholining faol ishtirokini rag‘batlantiradi va hududlarda ijobiy o‘zgarishlarga sabab bo‘ladi.

“Инициативный бюджет” программа второго сезона началась
Сегодня, 15 июля, в Узбекистане начался второй сезон программы “Инициативный бюджет” на 2025 год. Об этом сообщает Upl.uz.
С сегодняшнего дня на портале “Открытый бюджет” открыт этап подачи проектов в рамках второго сезона 2025 года. Программа будет реализована на следующих этапах.
Первый этап – подача проектов продлится с 15 июля по 3 августа. Следующий этап – отбор проектов пройдет с 4 августа по 18 августа.
Третий – этап агитации пройдет с 19 августа по 21 августа. Заключительный этап – голосование продлится с 22 августа по 31 августа.
Этот процесс организован с целью поддержки инициатив населения и внесения вклада в социально-экономическое развитие регионов. Программа предоставляет участникам возможность представить свои проекты и обеспечить их поддержку со стороны общественности.
На каждом этапе установлены четкие сроки, и участники должны представить свои проекты в установленное время. Этап голосования служит для выбора наиболее оптимальных проектов.
Таким образом, программа “Инициативный бюджет” стимулирует активное участие населения и приводит к положительным изменениям в регионах