Toshkentda aksizsiz elektron sigaretalar sotilishi to‘xtatildi
Toshkent shahrida aksiz markasiz elektron sigaretalar sotilishi oldi olindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning matbuot xizmati xabar berdi. Yashnobod tuman bo‘limi xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirda 365 dona "Loco" brendidagi elektron sigaretalarni 61 million so‘mga sotishga uringan shaxs qo‘lga olindi.
Ushbu mahsulotlarda aksiz markalari mavjud emasligi aniqlanib, bu ularning noqonuniy ravishda O‘zbekiston hududiga olib kirilganligini tasdiqlaydi. Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining «Etanol spirtlari, alkogol va tamaki mahsulotlarini noqonuniy aylanmasi yoki ishlab chiqarilishi» moddasi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan bunday holatlarning oldini olish va qonunbuzarliklarni aniqlash borasida doimiy ishlar olib borilmoqda. Fuqarolarga qonuniy yo‘l bilan tasdiqlangan mahsulotlarni xarid qilish tavsiya etiladi.

В Ташкенте прекращена продажа электронных сигарет без акциза
Об этом сообщила пресс-служба Департамента при Генеральной прокуратуре. В результате оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками отдела Яшнабадского района, был задержан человек, пытавшийся продать 365 штук электронных сигарет бренда "Loco" за 61 миллион сумов.
В этих продуктах было установлено отсутствие акцизных марок, что подтверждает их незаконное ввоз в территорию Узбекистана. По данному факту возбуждено уголовное дело по статье Уголовного кодекса Республики Узбекистан «Незаконный оборот или производство этилового спирта, алкогольной и табачной продукции».
Правоохранительные органы постоянно проводят работу по предотвращению таких случаев и выявлению правонарушений. Гражданам рекомендуется приобретать товары, подтвержденные законным путем.