54 mingdan ortiq soliq murojaati ko‘rib chiqildi
Joriy yilning iyun oyi oxiriga qadar "Soliq" mobil ilovasi orqali, "Soliq hamkori" bo‘limida O‘zbekiston fuqarolaridan jami 54 401 ta murojaat kelib tushdi. Ushbu murojaatlar tadbirkorlar bilan munosabatda bo‘lgan paytda yuzaga kelgan huquqbuzarlik holatlarini o‘z ichiga oladi.
Huquqbuzarlik turlari bo‘yicha murojaatlar quyidagicha taqsimlandi: fiskal chek berilmasligi bo‘yicha 49 015 ta, bank plastik kartasi orqali to‘lovni rad etish bo‘yicha 1 898 ta, bank plastik kartasi bilan to‘lovda mahsulot narxini qasddan oshirish bo‘yicha 126 ta va boshqa huquqbuzarlik turlari bo‘yicha 3 362 ta murojaat qayd etildi. Kelgan murojaatlarning 26 155 tasi turli sabablarga ko‘ra rad etildi, jumladan, takroran yuborilganligi yoki tadbirkorlik sub’ektiga nisbatan tekshiruv olib borilayotgani sababli.
Qolgan 24 762 ta holatda huquqbuzarlik faktlari tasdiqlandi va murojaatchilarga jarima summasining 20 foizi miqdorida pul mukofoti berildi. Umumiy to‘lov summasi 17,7 milliard so‘mni tashkil etdi.
Ushbu chora-tadbirlar fuqarolarning huquqlarini himoya qilish va tadbirkorlik faoliyatidagi qonunbuzarliklarni kamaytirishga qaratilgan.

Было рассмотрено более 54 тысяч налоговых обращений
В пресс-службе Государственного налогового комитета была опубликована информация. Об этом сообщает Upl.uz.
До конца июня текущего года через мобильное приложение "Налог" в разделе "Налоговый партнер" поступило всего 54 401 обращение от граждан Узбекистана. Эти обращения содержат случаи правонарушений, возникшие в ходе взаимодействия с предпринимателями.
Обращения по видам правонарушений распределились следующим образом: 49 015 по поводу непредоставления фискального чека, 1 898 по поводу отказа в оплате банковской пластиковой картой, 126 по поводу умышленного завышения цены товара при оплате банковской пластиковой картой и 3 362 обращения по другим видам правонарушений. Из поступивших обращений 26 155 были отклонены по различным причинам, включая повторную подачу или проведение проверки в отношении субъекта предпринимательства.
В оставшихся 24 762 случаях факты правонарушений были подтверждены, и заявителям была выплачена денежная награда в размере 20 процентов от суммы штрафа. Общая сумма выплат составила 17,7 миллиарда сумов.
Эти меры направлены на защиту прав граждан и снижение правонарушений в предпринимательской деятельности