Qashqadaryoda fermer energiya o‘g‘irlagani aniqlandi
Energiya o‘g‘irligi holati tasdiqlandi, deb xabar beradi Energetika vazirligi matbuot xizmati. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Hududiy elektr tarmoqlari aksiyadorlik jamiyati “Energosavdo” filiali xodimlari tomonidan noqonuniy elektr energiyasi iste’mol qilish holatlarini aniqlash bo‘yicha nazorat tadbirlari o‘tkazildi. Tekshiruv davomida Qashqadaryo viloyatining Kasbiy tumanida joylashgan fermer xo‘jaligi tomonidan elektr energiyasi noqonuniy ravishda ishlatilgani aniqlangan.
Ushbu fermer xo‘jaligi egasi elektr tarmoqlariga ulanishda nosoz uskuna ishlatgan va energiya ta’minoti tashkiloti bilan shartnoma tuzmagan. Dastlabki bahoga ko‘ra, yetkazilgan zarar miqdori 2 milliard 917 million 80 ming so‘mni tashkil etadi.

В Кашкадарье был зафиксирован случай кражи энергии фермером
Случай кражи электроэнергии подтвержден, сообщает пресс-служба Министерства энергетики. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудниками филиала акционерного общества «Энергосбыт» были проведены контрольные мероприятия по выявлению случаев незаконного потребления электроэнергии. В ходе проверки было установлено, что фермерское хозяйство, расположенное в Касбийском районе Кашкадарьинской области, незаконно использовало электроэнергию.
Владелец данного фермерского хозяйства использовал неисправное оборудование при подключении к электрическим сетям и не заключил договор с организацией, обеспечивающей энергоснабжение. По предварительной оценке, сумма причиненного ущерба составляет 2 миллиарда 917 миллионов 80 тысяч сумов.
Собранные документы переданы правоохранительным органам. В настоящее время проводятся предварительные следственные действия.