Qovqda yonilg‘i shoxobchasida yong‘in, 4 halok
Joriy yilning 16 iyul kuni Qashqadaryo viloyatining Qovqda tumanida avtomobil yonilg‘i quyish shoxobchasida yong‘in sodir bo‘ldi. Yong‘in o‘chirish xizmatlari olovni taxminan bir soat ichida bartaraf etdi, ammo afsuski, jabrlanuvchilar bo‘ldi.
Hodisa natijasida to‘rt nafar fuqaro halok bo‘ldi. Ushbu holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining «Vakolatlarni suiiste’mol qilish» hamda «Yong‘in xavfsizligi qoidalarini buzish» moddalari bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Hozirda yong‘inning miqyosi va moddiy zarar miqdori aniqlanmoqda. Tekshiruv harakatlarida turli idoralar mutaxassislari ishtirok etmoqda.
Tegishli organlar hodisaning barcha sabablari va oqibatlarini aniqlash uchun zarur choralarni ko‘rmoqda. Fuqarolar xavfsizligini ta’minlash va kelgusida shunday holatlarning oldini olish maqsadida qo‘shimcha tekshiruvlar olib borilmoqda.

Пожар на автозаправочной станции в Ковде, 4 погибших
16 июля текущего года в Ковдском районе Кашкадарьинской области произошел пожар на автозаправочной станции. Пожарные службы ликвидировали огонь примерно за час, однако, к сожалению, были пострадавшие.
В результате происшествия погибли четыре гражданина. По данному факту возбуждено уголовное дело по статьям «Злоупотребление полномочиями» и «Нарушение правил пожарной безопасности» Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
В настоящее время устанавливаются масштаб пожара и размер материального ущерба. В проверочных мероприятиях участвуют специалисты различных ведомств.
Соответствующие органы принимают необходимые меры для выявления всех причин и последствий происшествия. В целях обеспечения безопасности граждан и предотвращения подобных случаев в будущем проводятся дополнительные проверки.