O‘zbekiston 2025 yilda xavfsiz mamlakatlar qatorida
Numbeo tahliliy portali tomonidan e’lon qilingan so‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, 2025 yilda O‘zbekiston dunyoning eng xavfsiz mamlakatlari reytingida 25-o‘rinni egalladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Numbeo xavfsizlik indeksi (Safety Index) va jinoyatchilik indeksi (Crime Index)ni foydalanuvchilar so‘rovlari asosida shakllantiradi. So‘rov ishtirokchilari jinoyatchilik darajasi, kunning turli vaqtlarida xavfsizlik holati, o‘g‘irlik, hujum va bezovtalik kabi turli jinoyatlarga uchrash xavfi hamda mol-mulk va shaxsga qarshi jinoyatlarning og‘irligini baholaydilar.
Xavfsizlik indeksi 0 dan 100 gacha bo‘lib, indeks qanchalik yuqori bo‘lsa, mamlakat shunchalik xavfsiz hisoblanadi. O‘zbekistonning xavfsizlik indeksi 73,4 ni tashkil etib, bu ko‘rsatkich yuqori darajada ekanligini bildiradi.
Jinoyatchilik indeksi esa 26,6 ga teng bo‘lib, u past darajani anglatadi. Markaziy Osiyo davlatlari orasida Qozog‘iston 73-o‘rinda bo‘lib, uning xavfsizlik indeksi 54,4 ni tashkil etadi.
Qirg‘iziston esa 101-o‘rinda joylashgan va uning indeksi 48 ga teng. Dunyoning eng xavfsiz mamlakatlari reytingida Birlashgan Arab Amirliklari birinchi o‘rinni egallagan.
Ularning ortidan Andorra ikkinchi, Qatar esa uchinchi o‘rinda turadi. Eng xavfli mamlakatlar sifatida Gaiti, Papua Yangi Gvineya va Venesuela tan olingan.
Ta’kidlash joizki, ushbu ma’lumotlar rasmiy davlat statistikasi emas, balki so‘rov qatnashchilarining shaxsiy fikr va tajribalariga asoslangan. Shuning uchun bu reyting sub’ektiv baho ekanligini hisobga olish zarur.

Узбекистан в 2025 году в числе безопасных стран
Согласно последним данным, опубликованным аналитическим порталом Numbeo, в 2025 году Узбекистан занял 25-е место в рейтинге самых безопасных стран мира. Об этом сообщает Upl.uz.
Индекс безопасности (Safety Index) и индекс преступности (Crime Index) формируются на основе опросов пользователей. Участники опроса оценивают уровень преступности, состояние безопасности в разное время суток, риск столкновения с различными преступлениями, такими как кража, нападение и беспокойство, а также тяжесть преступлений против собственности и личности.
Индекс безопасности варьируется от 0 до 100, и чем выше индекс, тем безопаснее считается страна. Индекс безопасности Узбекистана составляет 73,4, что указывает на высокий уровень.
Индекс преступности составляет 26,6, что означает низкий уровень. Среди стран Центральной Азии Казахстан занимает 73-е место с индексом безопасности 54,4.
Кыргызстан находится на 101-м месте с индексом 48. В рейтинге самых безопасных стран мира Объединенные Арабские Эмираты занимают первое место.
За ними следуют Андорра на втором месте и Катар на третьем. Самыми опасными странами признаны Гаити, Папуа — Новая Гвинея и Венесуэла.
Стоит отметить, что эти данные не являются официальной государственной статистикой, а основаны на личных мнениях и опыте участников опроса. Поэтому необходимо учитывать, что этот рейтинг является субъективной оценкой.