Shahrikhandagi uylar gazdan noqonuniy foydalangan
Andijon viloyat Uzenergoinspektsiyasi boshqarmasi xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tekshiruvda Shahrikhan tumanidagi ikki yetti qavatli ko‘p kvartirali turar joy binolarida tabiiy gazdan noqonuniy foydalanish holatlari aniqlandi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu uylar "U. I.
S." mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan qurilgan bo‘lib, gaz ta’minoti tashkiloti bilan shartnoma tuzilmasdan gaz manbaiga ulanilgan edi. Tekshiruv natijasida tabiiy gazdan noqonuniy foydalanish oqibatida yetkazilgan dastlabki zarar miqdori 943,1 million so‘mga teng deb baholandi.
Hozirda ushbu holat yuzasidan to‘plangan hujjatlar huquqni muhofaza qiluvchi organlarga yuborilgan bo‘lib, dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda. Noqonuniy harakatlarda aybdor shaxslarga O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat Kodeksining o‘g‘rilik moddasi bo‘yicha jinoiy javobgarlik qo‘llaniladi.
Ushbu modda bo‘yicha jazolar 15 yilgacha ozodlikdan mahrum qilishni nazarda tutadi. Shu sababli fuqarolarga tabiiy gazdan foydalanishda qonuniy tartibga rioya qilish va gaz ta’minoti tashkiloti bilan rasmiy shartnoma tuzish tavsiya etiladi.

Дома в Шахриханде незаконно использовали газ
В ходе проверки, проведенной сотрудниками управления Узэнергоинспекции Андижанской области, были выявлены случаи незаконного использования природного газа в двух семиэтажных многоквартирных жилых домах в районе Шахрихан. Об этом сообщает Upl.uz.
Эти дома были построены обществом с ограниченной ответственностью "У. И.
С.", и газ был подключен без заключения договора с организацией, обеспечивающей газоснабжение. В результате проверки предварительный ущерб от незаконного использования природного газа был оценен в 943,1 миллиона сумов.
В настоящее время собранные документы по данному делу направлены в правоохранительные органы, и проводятся предварительные следственные действия. Лицам, виновным в незаконных действиях, будет применена уголовная ответственность по статье о краже Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
По этой статье предусмотрены наказания вплоть до 15 лет лишения свободы. Поэтому гражданам рекомендуется соблюдать законные процедуры при использовании природного газа и заключать официальный договор с организацией, обеспечивающей газоснабжение.