Toshkentda qarzdor avtomobili sud buyrugʻi bilan musodara qilindi
Majburiy ijro byurosi Toshkent shahrida avtomobilning to‘xtatilishi bilan bog‘liq holat bo‘yicha rasmiy izoh berdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, huquqni muhofaza qiluvchi organlarning harakatlari amaldagi sud buyrug‘iga hamda avtomobil egasining tabiiy gaz iste’moli bo‘yicha mavjud qarziga asoslangan. Avtomobil haydovchisi ilgari ijro ishida qidiruvga berilgan edi.
Ushbu holat jamoatchilik e’tiborini tortdi. Voqea 2025 yil 16 iyul kuni poytaxtning gavjum ko‘chalaridan biri bo‘lgan Farg‘ona yo‘lida sodir bo‘ldi.
Yo‘l-patrul xizmati xodimlari BYD Song plus champion rusumli avtomobilni to‘xtatdi va haydovchiga uning mol-mulki sud qarzlari sababli musodara qilingani haqida xabar berildi. Avtomobil egasi esa da’volarga rozi emasligini bildirib, o‘zining mobil ilovasida kommunal xizmatlar uchun to‘lovlar o‘z vaqtida amalga oshirilganini ko‘rsatdi.
Shunga qaramay, haydovchining dalillari joyida qabul qilinmadi va avtomobil jarima maydonchasiga olib ketildi. Vaziyatni hal etish uchun qarzdor rasmiy qarz yo‘qligini tasdiqlovchi hujjat taqdim etishi talab qilindi.
Erkak darhol “Hududgazta’minot” aksiyadorlik jamiyatining tuman bo‘limiga murojaat qilgan va u yerdan qarz yo‘qligi tasdiqlanganini, holat texnik xatolik natijasi bo‘lishi mumkinligini bildirgan. Biroq, Majburiy ijro byurosining matbuot xizmatiga ko‘ra, majburiy choralar Mirabad tumanlararo fuqarolik ishlari bo‘yicha sudining 2025 yil 11 aprel kungi 2-1002-2513/28984-sonli sud buyrug‘iga asoslanadi.
Ushbu hujjatga muvofiq, fuqarodan “Hududgazta’minot” AJ oldidagi 2 857 000 so‘mlik qarz hamda davlat bojidan 375 000 so‘m undirilib olinishi belgilangan. Sud hujjatiga asosan, 2025 yil 23 aprel kuni Yashnobod tuman bo‘limi tomonidan ijro ishi qo‘zg‘atilgan.
Qarzdor belgilangan muddat ichida qarzni to‘lamagani sababli uning avtomobiliga musodara qo‘yildi. 2025 yil 23 may kuni avtomobil va uning egasi tegishli ma’lumotlar bazalarida qidiruvga berildi.
Byuro shuningdek, qarzdorning tabiiy gaz uchun hisob raqamiga to‘lovlar faqat yuqoridagi choralar qo‘llangandan keyin kirib kelganini ta’kidladi. Pul mablag‘lari 1 iyul va ayni avtomobil to‘xtatilgan 16 iyul kunlari ikki alohida o‘tkazma orqali o‘tkazilgan.
Idoraning fikricha, bu holat qarzning faqat mulk musodara qilinish xavfi ostida to‘langanligini ko‘rsatadi.

В Ташкенте автомобиль должника был конфискован по судебному приказу
Управление принудительного исполнения дало официальный комментарий по поводу ситуации с остановкой автомобиля в Ташкенте. Об этом сообщает Upl.uz.
Сообщается, что действия правоохранительных органов основаны на действующем судебном приказе и задолженности владельца автомобиля по потреблению природного газа. Водитель автомобиля ранее был объявлен в розыск по исполнительному делу.
Эта ситуация привлекла внимание общественности. Инцидент произошел 16 июля 2025 года на одной из оживленных улиц столицы - Ферганском шоссе.
Сотрудники дорожно-патрульной службы остановили автомобиль марки BYD Song plus champion и сообщили водителю, что его имущество конфисковано из-за судебных долгов. Однако владелец автомобиля заявил, что не согласен с требованиями и показал в своем мобильном приложении, что платежи за коммунальные услуги были произведены вовремя.
Тем не менее, доказательства водителя на месте не были приняты, и автомобиль был отправлен на штрафную площадку. Для разрешения ситуации должник был обязан предоставить документ, подтверждающий отсутствие задолженности.
Мужчина немедленно обратился в районное отделение акционерного общества "Худудгазтаъминот", откуда подтвердили отсутствие задолженности и указали, что ситуация могла быть результатом технической ошибки. Однако, по данным пресс-службы Управления принудительного исполнения, принудительные меры основаны на судебном приказе межрайонного суда гражданских дел Миробадского района от 11 апреля 2025 года № 2-1002-2513/28984.
Согласно этому документу, с гражданина должны быть взысканы задолженность перед АО "Худудгазтаъминот" в размере 2 857 000 сумов и государственная пошлина в размере 375 000 сумов. На основании судебного документа 23 апреля 2025 года было возбуждено исполнительное производство районным отделением Яшнабад.
Автомобиль должника был конфискован, так как он не оплатил задолженность в установленный срок. 23 мая 2025 года автомобиль и его владелец были объявлены в розыск в соответствующих базах данных.
Управление также отметило, что платежи на счет должника за природный газ поступили только после применения вышеуказанных мер. Денежные средства были переведены двумя отдельными переводами 1 июля и 16 июля, когда автомобиль был остановлен.
По мнению ведомства, данная ситуация свидетельствует о том, что задолженность была погашена только под угрозой конфискации имущества.