Namanganda bojxona inspektori poraxo‘rlikda ushlangan
Bu jinoyatga bojxona posti inspektori aralashgan bo‘lib, u noqonuniy mukofotlarni olish uchun bank kartalaridan foydalangan. Inspektor noqonuniy olib kirilgan smartfonlarning IMEI-kodlarini ro‘yxatga olish uchun yashirin kanal tashkil qilib, to‘lovlarni to‘g‘ridan-to‘g‘ri plastik kartalarga qabul qilgan.
Ushbu holat haqida O‘zbekiston Davlat xavfsizlik xizmati ma’lumot berdi. Aniqlanishicha, inspektor bir tuman aholisi bilan kelishib, 57 dona noqonuniy olib kirilgan iPhone smartfonining IMEI-kodlarini rasmiylashtirishda yordam ko‘rsatishni taklif qilgan.
Har bir qurilma uchun 100 dollar talab qilib, jami 5700 dollar olgan. Bundan tashqari, u ilgari noqonuniy olib kirilgan kiyim-kechak partiyasiga ko‘z yumgani uchun qo‘shimcha 400 dollar so‘ragan.
Qiziqarli jihati shundaki, pul naqd shaklda emas, balki inspektorning va uning qarindoshining bank hisoblariga o‘tkazilgan. Uch kun ichida ushbu kartalarga jami 23,5 million so‘m tushgan.
16 iyul kuni esa Davlat xavfsizlik xizmati, Bosh prokuratura huzuridagi korrupsiyaga qarshi kurashish boshqarmasi hamda Bojxona qo‘mitasi xodimlari hamkorligida o‘tkazilgan puxta rejalashtirilgan operatsiya davomida ushbu shaxs qo‘lga olindi. Sobiq inspektor endi O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi (xizmat mavqeidan foydalanib firibgarlik) hamda 28 va 211-1-moddalari (vositachilik orqali pora berish) bo‘yicha javob beradi.

В Намангане таможенный инспектор задержан за коррупцию
В этом преступлении участвовал инспектор таможенного поста, который использовал банковские карты для получения незаконных вознаграждений. Инспектор организовал скрытый канал для регистрации IMEI-кодов незаконно ввезенных смартфонов и принимал платежи непосредственно на пластиковые карты.
Об этом случае сообщила Государственная служба безопасности Узбекистана. Установлено, что инспектор, договорившись с жителем одного района, предложил помощь в оформлении IMEI-кодов 57 незаконно ввезенных смартфонов iPhone.
Он требовал 100 долларов за каждое устройство, получив в общей сложности 5700 долларов. Кроме того, он запросил дополнительные 400 долларов за то, что закрыл глаза на ранее незаконно ввезенную партию одежды.
Интересно, что деньги были переведены не наличными, а на банковские счета инспектора и его родственника. В течение трех дней на эти карты поступило в общей сложности 23,5 миллиона сумов.
16 июля в ходе тщательно спланированной операции, проведенной совместно с Государственной службой безопасности, Управлением по борьбе с коррупцией при Генеральной прокуратуре и сотрудниками Таможенного комитета, данный человек был задержан. Бывший инспектор теперь будет отвечать по статье 168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (мошенничество с использованием служебного положения), а также по статьям 28 и 211-1 (дача взятки через посредника).
Судом ему избрана мера пресечения в виде заключения под стражу, и расследование по делу продолжается