Janubiy Koreya O‘zbekistondan olti xizmat itini sotib oldi
Xalqaro hamkorlik doirasida muhim kelishuv amalga oshirildi — Janubiy Koreya mutaxassislari O‘zbekistonda yetishtirilgan olti xizmat itini sotib oldi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu olti to‘rtoyoq mutaxassis — Jessi, Bella, Farona, Rada, Fayz va Fariz — Milliy kinologiya markazida chuqurlashtirilgan tayyorgarlikdan o‘tdi. Janubiy Koreyaga jo‘natilishidan oldin barcha hayvonlar veterinar xizmatlari tomonidan sinchkovlik bilan tekshirildi.
Bu ularning sog‘lig‘i yaxshi ekanligini va uzoq parvozga tayyorligini ta’minladi. Jo‘natish jarayoni Toshkent xalqaro aeroportida xalqaro hayvonlarni tashish qoidalariga to‘liq rioya qilgan holda amalga oshirildi va zarur hujjatlar to‘liq taqdim etildi.
Itlar Janubiy Koreyaga kelgach, bojxona xizmatlari tomonidan qabul qilindi va hozirda yangi iqlim hamda sharoitga moslashish jarayonidan o‘tmoqda. Bu bosqich yakunlangach, ular mamlakat milliy xavfsizligini ta’minlash tizimiga kiritiladi.
Ushbu xizmat itlari giyohvand moddalar va kontrabanda bilan kurashda samarali ishlatilishi kutilmoqda. Ushbu hamkorlik ikki davlat o‘rtasidagi ishonchli munosabatlarni ko‘rsatibgina qolmay, O‘zbekistonning kinologiya sohasidagi yutuqlarini ham aks ettiradi.
Milliy kinologiya markazida xalqaro standartlarga muvofiq tayyorlangan xizmat itlari xorijda katta talabga ega bo‘lib, bu sohaning mamlakatdagi salohiyatini yaqqol namoyon etadi. Qayd etish joizki, bu birinchi shartnoma emas.
Ilgari Janubiy Koreya shu markazdan uchta xizmat iti sotib olgan edi. Yangi olti it qo‘shilgach, Koreyaga yuborilgan o‘zbekistonlik xizmat itlarining umumiy soni o‘n ikki taga yetdi.
O‘zbekistonda tayyorlangan xizmat itlariga bo‘lgan xalqaro talab ortib borayotgani kelajakda eksport shartnomalarining ko‘payishiga asos bo‘lishi kutilmoqda. Bu esa sohaning yanada rivojlanishi uchun imkoniyat yaratadi.

Южная Корея купила шесть служебных собак из Узбекистана
В рамках международного сотрудничества было достигнуто важное соглашение — специалисты из Южной Кореи купили шесть служебных собак, выращенных в Узбекистане. Об этом сообщает Upl.uz.
Эти шесть четвероногих специалистов — Джесси, Белла, Фарона, Рада, Файз и Фариз — прошли углубленную подготовку в Национальном кинологическом центре. Перед отправкой в Южную Корею все животные были тщательно проверены ветеринарными службами.
Это обеспечило их хорошее здоровье и готовность к длительному перелету. Процесс отправки был осуществлён в международном аэропорту Ташкента с полным соблюдением международных правил перевозки животных, и все необходимые документы были предоставлены.
По прибытии в Южную Корею собаки были приняты таможенными службами и в настоящее время проходят процесс адаптации к новому климату и условиям. После завершения этого этапа они будут включены в систему обеспечения национальной безопасности страны.
Ожидается, что эти служебные собаки будут эффективно использоваться в борьбе с наркотиками и контрабандой. Это сотрудничество не только демонстрирует доверительные отношения между двумя государствами, но и отражает достижения Узбекистана в области кинологии.
Служебные собаки, подготовленные в Национальном кинологическом центре в соответствии с международными стандартами, пользуются большим спросом за границей, что ярко демонстрирует потенциал этой сферы в стране. Следует отметить, что это не первый контракт.
Ранее Южная Корея уже покупала три служебные собаки из этого центра. С добавлением новых шести собак общее количество узбекских служебных собак, отправленных в Корею, достигло двенадцати.
Ожидается, что растущий международный спрос на служебных собак, подготовленных в Узбекистане, станет основой для увеличения экспортных контрактов в будущем. Это создаст возможности для дальнейшего развития этой сферы.