Italiyadan O‘zbekistonga sayyohlar soni oshdi
2025 yilning yanvaridan mayigacha bo‘lgan davrda Italiyadan O‘zbekistonga kelgan sayyohlar soni sezilarli darajada oshib, 17,4 ming kishini tashkil etdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu ma’lumotlar O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan taqdim etilgan. Ushbu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 2,1 ming kishi yoki 13,5 foizga ko‘payganligini bildiradi.
Sayyohlarning asosiy maqsadi mamlakatimizning boy madaniy merosi va betakror diqqatga sazovor joylarini o‘rganishdir. 2025 yilning birinchi besh oyida Italiyadan kelgan fuqarolarning sayohat maqsadlari bo‘yicha taqsimlanishi quyidagicha: sayohat qilish uchun 16 410 kishi, qarindosh-urug‘larni ziyorat qilish uchun 530 kishi, xizmat safarida 400 kishi, ta’lim olish uchun esa 43 kishi O‘zbekistonga kirib kelgan.

Число туристов из Италии в Узбекистан увеличилось
С января по май 2025 года количество туристов из Италии, посетивших Узбекистан, значительно увеличилось и составило 17,4 тысячи человек. Об этом сообщает Upl.uz.
Эти данные предоставлены Государственным комитетом статистики Республики Узбекистан. Этот показатель на 2,1 тысячи человек или 13,5 процента больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Основная цель туристов - изучение богатого культурного наследия и уникальных достопримечательностей нашей страны. В первые пять месяцев 2025 года распределение граждан, прибывших из Италии, по целям поездок выглядит следующим образом: 16 410 человек для туристических поездок, 530 человек для посещения родственников, 400 человек в служебной командировке и 43 человека для учебы прибыли в Узбекистан.