Buxoroda yangi brutto avtobus yo‘nalishlari ishga tushdi
Buxoroda birinchi marta brutto shartnoma asosida ishlaydigan avtobus yo‘nalishlari ishga tushirildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu yo‘nalish tarixiy Chor-Bakr nekropoli bilan xalqaro aeroportni bog‘laydi. Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Transport vazirligi matbuot xizmati ma’lum qildi.
Yangi avtobuslar har 9-10 daqiqada qatnov olib boradi, bu esa harakatning yuqori chastotasini ta’minlaydi. Yo‘nalish shahar markazidagi muhim nuqtalarni qamrab olgan holda ishlab chiqilgan.
U Ibrohim ibn Sino ko‘chasidan o‘tib, markaziy bozor hududini qamrab oladi, so‘ngra Dilqushko ko‘chasidan davom etadi. Bu esa sayyohlik ob’ektlari, savdo markazlari va transport tugunlari o‘rtasida qulay aloqani ta’minlaydi.
Brutto shartnoma shahar hokimiyati bilan transport operatori o‘rtasidagi ilg‘or hamkorlik modelidir. An’anaviy tizimdan farqli o‘laroq, bu modelda yo‘lovchi chiptalaridan tushgan daromad to‘g‘ridan-to‘g‘ri transport operatoriga emas, balki shahar byudjetining maxsus hisobiga o‘tadi.
Shahar hokimiyati esa qatnovlar hajmi va sifatiga qarab transport operatorining xizmatlari uchun to‘lov amalga oshiradi. Bu tizim transport xizmatlarining sifatini oshirishga va shahar aholisiga qulaylik yaratishga xizmat qiladi.

В Бухаре запустили новые брутто автобусные маршруты
В Бухаре впервые запущены автобусные маршруты, работающие на основе брутто-контракта. Об этом сообщает Upl.uz.
Данный маршрут связывает исторический некрополь Чор-Бакр с международным аэропортом. Об этом сообщила пресс-служба Министерства транспорта Республики Узбекистан.
Новые автобусы будут курсировать каждые 9-10 минут, что обеспечит высокую частоту движения. Маршрут разработан с учетом охвата важных точек в центре города.
Он проходит по улице Ибн Сино, охватывает территорию центрального рынка, а затем продолжается по улице Дилкушо. Это обеспечит удобное сообщение между туристическими объектами, торговыми центрами и транспортными узлами.
Брутто-контракт является передовой моделью сотрудничества между городскими властями и транспортным оператором. В отличие от традиционной системы, в этой модели доходы от продажи билетов не поступают напрямую транспортному оператору, а переходят на специальный счет городского бюджета.
Городские власти, в свою очередь, осуществляют оплату услуг транспортного оператора в зависимости от объема и качества перевозок. Эта система направлена на повышение качества транспортных услуг и создание удобств для жителей города.