Farg‘onada kannabis yetishtirgan fuqaro qo‘lga olindi
Farg‘ona viloyati Ichki ishlar boshqarmasi matbuot xizmati tomonidan ta’kidlanishicha, taqiqlangan o‘simliklarni yetishtirish holati aniqlandi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
"Xavfsiz va sog‘lom mamlakat" profilaktika tadbirlari doirasida Farg‘ona viloyatining O‘zbekiston tumanida maxsus tezkor tadbir o‘tkazildi. Tadbir davomida "Shodlik" mahallasida yashovchi 1980 yilda tug‘ilgan fuqaroning uyi va hovlisi ko‘zdan kechirildi.
Tekshiruv vaqtida guvohlar ishtirokida uning uy hovlisida narkotik xususiyatga ega bo‘lgan "kannabis" o‘simligini yetishtirayotgani aniqlandi. Jami 12 dona kannabis butalari topilib, dalil sifatida rasmiylashtirildi.
Ushbu holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining "Taqiqlangan o‘simlik turlarini yetishtirish" moddasi bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atildi. Bu tadbir jinoyatlarning oldini olish va profilaktikasiga qaratilgan choralarning samaradorligini oshirishga xizmat qiladi.

облачно с прояснениями ветер 5.1 м/с, С
По информации пресс-службы Главного управления внутренних дел Ферганской области, был выявлен случай выращивания запрещенных растений. Об этом сообщает Upl.uz.
В рамках профилактических мероприятий "Безопасная и здоровая страна" в Узбекском районе Ферганской области была проведена специальная оперативная акция. В ходе мероприятия был проверен дом и двор гражданина, родившегося в 1980 году, проживающего в махалле "Шодлик".
Во время проверки с участием свидетелей было установлено, что он выращивает наркотическое растение "каннабис" на своем дворе. Всего было найдено 12 кустов каннабиса, которые были оформлены в качестве доказательства.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье "Выращивание запрещенных видов растений" Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Это мероприятие направлено на повышение эффективности мер по предотвращению и профилактике преступлений.