Italiyalik mashhur dizayner Giorgio Armani vasiyatnomasidagi shartlar ochiqlangani haqida La Repubblica nashri xabar berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Armani o‘z merosxo‘rlariga brendni sotish yoki aksiyalarni birinchi jamoat taklifi (IPO) orqali joylashtirishni tavsiya qilgan. U kompaniyadagi ulushini ikki bosqichda sotishni belgilagan.
Birinchi bosqichda, o‘limidan keyin 18 oy ichida Giorgio Armani S.p.A. kompaniyasining 15 foiz aksiyasi sotilishi kerak.
Ikkinchi bosqichda esa keyingi 3–5 yil davomida yana 30 foizdan 54,9 foizgacha aksiyalar bitta investor ixtiyoriga topshiriladi. Dizaynerning so‘zlariga ko‘ra, ustuvor xaridorlar qatorida yirik lyuks kompaniyalari — L’Oreal, LVMH va EssilorLuxottica kabi tashkilotlar bor.
Shuningdek, merosxo‘rlar IPO jarayonini Italiya bozorida ham, boshqa yirik xalqaro bozorlarda ham amalga oshirish huquqiga ega. Ma’lum bo‘lishicha, Armani sherigi Pantaleo Dell’Orkoga ovoz berish huquqiga ega 40 foiz aksiyalar, Fondazione Giorgio Armani jamg‘armasiga 30 foiz aksiyalar, qiz jiyani va o‘g‘il jiyaniga esa jami 15 foiz aksiyalar qoldirilgan.
Qolgan aksiyalar esa ovoz berish huquqisiz boshqa qarindoshlarga meros sifatida berilgan. Eslatib o‘tamiz, Giorgio Armani 2023 yil 4 sentabr kuni vafot etdi.

В наследстве Джорджо Армани запланирована продажа акций
Известный итальянский дизайнер Джорджио Армани завещал условия, которые были раскрыты изданием La Repubblica. Об этом сообщает Zamin.uz.
Армани рекомендовал своим наследникам продать бренд или разместить акции через первичное публичное предложение (IPO). Он предусмотрел продажу своей доли в компании в два этапа.
На первом этапе, в течение 18 месяцев после его смерти, должно быть продано 15 процентов акций компании Giorgio Armani S.p.A.
На втором этапе в течение следующих 3–5 лет от 30 до 54,9 процента акций будут переданы в распоряжение одного инвестора. По словам дизайнера, среди приоритетных покупателей — крупные люксовые компании, такие как L’Oreal, LVMH и EssilorLuxottica.
Кроме того, наследники имеют право проводить IPO как на итальянском рынке, так и на других крупных международных рынках. Известно, что партнер Армани Панталео Делл’Орко получил 40 процентов акций с правом голоса, фонд Fondazione Giorgio Armani — 30 процентов, а племянница и племянник — в общей сложности 15 процентов акций.
Оставшиеся акции без права голоса переданы другим родственникам в наследство. Напомним, Джорджио Армани скончался 4 сентября 2023 года.