Islom Karimov dono siyosati O‘zbekistonni asradi
Yaqin Sharqdagi ayrim davlatlar, xususan Suriya va qo‘shni mamlakatlarda yuz bergan fojialar O‘zbekistonni ayniqsa ta’sirlamadi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu holat ko‘pchilikka birinchi Prezident Islom Karimovning dono siyosati va qat’iyatli rahbarligi tufayli yuzaga kelgan deb hisoblanadi. Shu haqda marhum Prezidentning kenja qizi Lola Karimova-Tillyayeva otasining vafotining 9-yilligi munosabati bilan Instagramdagi videopostida fikr bildirdi.
U shaxsiy hikoyalar bilan emas, balki otasining unga bergan maslahatlari qanchalik to‘g‘ri ekanini vaqt o‘tishi bilan yanada yaxshiroq anglayotganini ta’kidladi. Lola Karimova-Tillyayeva barchani birinchi Prezidentimizni mehr va samimiyat bilan eslashga chaqirdi hamda shaxsiy hikoyalarini hozircha aytishga tayyor emasligini bildirdi.
U otasining mustaqillikning ilk yillarida, 1990-2000-yillarda olib borgan dono siyosati va uzoqni ko‘ra bilish qobiliyatini eslatdi. Lola Karimova-Tillyayeva dunyoqarashini kengaytirib, Islom Karimovning ko‘plab qarorlari haqligini bugun yanada yaxshi tushunayotganini aytdi.
Ayrim vaqtlarda uning siyosatini tanqid qilishga harakatlar bo‘lsa-da, ularning asosli emasligini ta’kidladi. Islom Karimov O‘zbekistonni ichki nizolar va to‘qnashuvlardan asrab qolganini, Yaqin Sharqdagi ba’zi davlatlarda yuz bergan fojialar O‘zbekistonni chetlab o‘tganini aytdi.
Bu esa uning dono siyosati va qat’iyatli rahbarligining natijasi ekanligini bildirdi. Lola Karimova-Tillyayeva, shuningdek, Islom Karimov nomini yomon ko‘rsatishga qaratilgan yolg‘on gaplar, soxta intervyular va turli “trollar” faoliyatiga ham duch kelayotganini ta’kidladi.
U bunday harakatlarni ahamiyatsiz deb hisoblaydi, chunki tarixda o‘z o‘rnini topgan insonni hech kim inkor eta olmaydi. Turli fikrlar bo‘lishi mumkin, ammo eng muhimi uning qilgan ishlari O‘zbekistonni hozirgi rivojlangan yo‘lga olib chiqqanidir.
Shuningdek, Lola Karimova-Tillyayeva Samarqandda Islom Karimov maqbarasini ziyorat qilayotgan minglab insonlarni qadrlashini aytdi. Ularning muhabbati va duolari otaning xalqqa bo‘lgan e’tibori va samimiy mehriga munosib javob ekanini ta’kidladi.
Bu muhabbat uning vafotidan keyin ham davom etmoqda. Oxirida u barchaga minnatdorchilik bildirar ekan, otasi uchun duo qilishni so‘radi.

Ислам Каримов мудрая политика сохранила Узбекистан
Трагедии в некоторых странах Ближнего Востока, в частности в Сирии и соседних государствах, особенно не затронули Узбекистан. Об этом сообщает Zamin.uz.
Многие считают, что это произошло благодаря мудрой политике и решительному руководству первого Президента Ислама Каримова. Об этом в видео-посте в Instagram по случаю 9-й годовщины смерти покойного Президента высказалась его младшая дочь Лола Каримова-Тилляева.
Она подчеркнула, что со временем всё лучше понимает, насколько верными были советы отца, которые он ей давал, и это не личные истории. Лола Каримова-Тилляева призвала всех с любовью и искренностью вспоминать первого Президента и сообщила, что пока не готова делиться личными историями.
Она напомнила о мудрой политике и дальновидности отца в первые годы независимости, в 1990–2000-х годах. Лола Каримова-Тилляева отметила, что расширяя свой кругозор, сегодня она лучше понимает правильность многих решений Ислама Каримова.
Хотя иногда пытаются критиковать его политику, она подчеркнула, что эти попытки необоснованны. Ислам Каримов сохранил Узбекистан от внутренних конфликтов и столкновений, а трагедии, произошедшие в некоторых странах Ближнего Востока, обошли Узбекистан стороной.
Она заявила, что это результат мудрой политики и решительного руководства отца. Лола Каримова-Тилляева также отметила, что сталкивается с ложными заявлениями, фальшивыми интервью и деятельностью различных «троллей», направленными на дискредитацию имени Ислама Каримова.
Она считает такие действия незначительными, поскольку человека, занявшего своё место в истории, никто не сможет отрицать. Могут быть разные мнения, но главное — это то, что его дела привели Узбекистан к нынешнему пути развития.
Кроме того, Лола Каримова-Тилляева выразила признательность тысячам людей, посещающих мавзолей Ислама Каримова в Самарканде. Она подчеркнула, что их любовь и молитвы — достойный ответ на внимание и искреннюю любовь отца к народу.
Эта любовь продолжается и после его смерти. В конце она поблагодарила всех и попросила молиться за отца.