“Hind Rajabning ovozi” filmi G‘azodagi fojiani ko‘rsatdi
Venetsiya xalqaro kinofestivalida taqdim etilgan “Hind Rajabning ovozi” filmi tomoshabinlarda kuchli taassurot qoldirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Film besh yoshli falastinlik qizaloq Hind Rajabning fojiali taqdiri haqida hikoya qiladi. Drama premerasi 23 daqiqadan oshiq davom etib, tomoshabinlar tomonidan iliq qabul qilindi va ko‘pchilik ko‘z yoshlarini to‘xtata olmadi.
Bu haqda The Jerusalem Post nashri xabar berdi. Filmda o‘tgan yil G‘azoda yuz bergan voqea tasvirlangan.
Isroillik harbiylar tomonidan o‘ldirilgan qarindoshlari bilan birga bo‘lgan mashinada yolg‘iz qolgan Hind Rajab soatlab qo‘rquv va umidsizlik ichida qoladi. U Qizil Yarim Oy xodimlariga telefon orqali yordam so‘raydi va “Iltimos, oldimga kelinglar, men juda qo‘rqyapman” deb yig‘lardi.
Shu paytda atrofda o‘q ovozlari yangraydi. Film haqiqiy audioyozuvlar va guvohlarning ko‘rsatmalariga asoslangan.
Tez yordamga yo‘l ochilishi uch soatga cho‘zilgan, ammo yordam mashinasi yetib kelganida qizaloq bilan aloqa uzilgan. Bir necha kundan so‘ng uning jasadi qarindoshlari bilan birga topilgan.
Tez yordam mashinasida bo‘lgan ikki xodim ham halok bo‘lgan. Film muallifi Kauter Ben Xoniya jurnalistlarga shunday dedi: “Dunyo ommaviy axborot vositalari ko‘pincha G‘azoda halok bo‘lganlarni tasodifiy qurbonlar sifatida ko‘rsatadi.
Bu insoniylikdan yiroq yondashuvdir. San’at va kino esa ularga ovoz berish, yuz berayotgan voqealarni ko‘rsatish uchun muhim vositadir.” Hind Rajabning onasi Vissam Hamada film urushni to‘xtatishga xizmat qilishi umidida ekanini bildirdi.
“Butun dunyo bizga qarab turdi, biz esa o‘lim, ochlik va qo‘rquv ichida qoldik. Hech kim yordam qo‘lini cho‘zmadi,” dedi u.
Shuningdek, Forensic Architecture va Earshot kabi nodavlat tashkilotlar hamda BMT hodisani o‘rganib, qizaloq o‘tirgan mashina Isroil harbiylariga tegishli quroldan yaqin masofadan o‘qqa tutilganini tasdiqladi. Isroil armiyasi esa aybni tan olmaydi va rasmiy izoh bermayapti.
Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, film nafaqat falastinlik qizaloqning ovozini butun dunyoga yetkazdi, balki G‘azodagi vaziyatlarni xalqaro hamjamiyat e’tiboriga yana bir bor olib keldi.

Фильм «Голос Хинда Раджаба» показал трагедию в Газе
Фильм «Голос Хинд Раджаб», представленный на Венецианском международном кинофестивале, произвел сильное впечатление на зрителей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Фильм рассказывает о трагической судьбе пятилетней палестинской девочки Хинд Раджаб. Драма длится более 23 минут, была тепло принята зрителями, многие не смогли сдержать слезы.
Об этом сообщает издание The Jerusalem Post. В фильме показано событие, произошедшее в прошлом году в Газе.
Оставшаяся одна в машине вместе с убитыми израильскими военными родственниками Хинд Раджаб часами находилась в страхе и отчаянии. Она по телефону просила помощи у сотрудников Красного Полумесяца и плакала: «Пожалуйста, приходите ко мне, я очень боюсь».
В это время вокруг раздавались выстрелы. Фильм основан на реальных аудиозаписях и показаниях свидетелей.
Дорога для скорой помощи была открыта спустя три часа, но когда машина помощи приехала, связь с девочкой была потеряна. Через несколько дней её тело было найдено вместе с родственниками.
Два сотрудника скорой помощи также погибли. Автор фильма Каутер Бен Хония сказал журналистам: «Мировые СМИ часто показывают погибших в Газе как случайных жертв.
Это бесчеловечный подход. Искусство и кино — важные средства, чтобы дать им голос и показать происходящие события». Мать Хинд Раджаб, Виссам Хамада, выразила надежду, что фильм послужит прекращению войны.
«Весь мир смотрел на нас, а мы остались в смерти, голоде и страхе. Никто не протянул руку помощи», — сказала она.
Также неправительственные организации, такие как Forensic Architecture и Earshot, а также ООН изучили инцидент и подтвердили, что машина, в которой находилась девочка, была обстреляна израильским военным оружием с близкого расстояния. Армия Израиля не признает вину и не дает официальных комментариев.
По мнению экспертов, фильм не только донёс голос палестинской девочки до всего мира, но и вновь привлек внимание международного сообщества к ситуации в Газе.