Pushkin muzeyida Gercinoning "Madonna va bola" namoyish qilindi
Pushkin davlat san’at muzeyida italiyalik mashhur rassom Jovanni Franchesko Barbyeri — Gercinoning "Madonna va bola" asari ilk bor namoyish etildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu asarni 2025 yil 14 sentabrgacha muzeyning bosh binosida ko‘rish mumkin. TASS agentligining xabariga ko‘ra, tuvalning taqdiri qariyb bir asr davomida noma’lum bo‘lgan.
Hozirda u "Pushkin muzeyining yangi durdonalari" loyihasi doirasida namoyish qilinmoqda. Muzey direktori Olga Galaktionovaning ma’lumotiga ko‘ra, Gercinoning ushbu asari loyihaning dastlabki besh ko‘rgazmasini yakunlab, keyinchalik asosiy ekspozitsiyaga o‘tkaziladi.
Tarixiy manbalarga ko‘ra, avval rasm imperator Napoleonning rafiqasi Jozefinaga tegishli bo‘lgan. U asarni antiqa buyumlar sotuvchisi Lyudoviko Variskodan sotib olgan.
So‘ngra asar uning qizi Hortensiyaga o‘tgan. 1820 yilda esa imperator Aleksandr I uni Ermitaj kolleksiyasi uchun Rossiyaga olib kelgan.
1924 yilda G‘arbiy Yevropa rasmlari Ermitajdan hozirgi Pushkin muzeyiga topshirilganida, Gercinoning asari muzeyga emas, balki Davlat muzey fondining markaziy omboriga yuborilgan. 1980 yillarda tuval rassom Ilya Glazunov qo‘lida bo‘lgan, keyinchalik uning qizi Vera Glazunova tomonidan muzeyga qaytarilgan.
Shuni ham ta’kidlash lozimki, yaqinda ingliz ayol 50 yildan ortiq vaqt davomida qo‘lida saqlagan XVI asrga oid Antonio Solarioning "Madonna va bola" asarini Italiya muzeyiga qaytarishga rozi bo‘lgan edi. Bu holat san’at asarlarini saqlash va tarqatishda xalqaro hamkorlikning muhimligini yana bir bor ko‘rsatdi.

В музее Пушкина была выставлена "Мадонна с младенцем" Герцина
В Государственном музее изобразительных искусств имени Пушкина впервые была выставлена работа итальянского знаменитого художника Джованни Франческо Барбьери — Герчино "Мадонна и ребенок". Об этом сообщает Zamin.uz.
Эту работу можно увидеть в главном здании музея до 14 сентября 2025 года. По информации агентства ТАСС, судьба полотна была неизвестна почти целое столетие.
В настоящее время оно экспонируется в рамках проекта "Новые шедевры музея Пушкина". По словам директора музея Ольги Галактионовой, работа Герчино завершает первые пять выставок проекта и впоследствии будет включена в основную экспозицию.
Согласно историческим источникам, ранее картина принадлежала супруге императора Наполеона — Жозефине. Она приобрела произведение у торговца антиквариатом Людовико Вариско.
Затем работа перешла к её дочери Гортензии. В 1820 году император Александр I привёз её в Россию для коллекции Эрмитажа.
В 1924 году, когда западноевропейские картины были переданы из Эрмитажа в нынешний музей Пушкина, работа Герчино была отправлена не в музей, а в центральный фондохранилище Государственного музейного фонда. В 1980-х годах полотно находилось у художника Ильи Глазунова, а позже было возвращено в музей его дочерью Верой Глазуновой.
Стоит также отметить, что недавно английская женщина согласилась вернуть в итальянский музей работу XVI века "Мадонна и ребенок" Антонио Соларио, которую она хранила более 50 лет. Этот случай вновь подчеркнул важность международного сотрудничества в сохранении и распространении произведений искусства.