2024 yilda O‘zbekistonda 10,5 million konsert tomoshabinlari
2024 yilda O‘zbekistonda o‘tkazilgan konsertlarda jami 10,5 milliondan ortiq tomoshabin qatnashgani ma’lum bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Milliy statistika qo‘mitasining 2025 yil 1 yanvardagi ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakatda 98 ta konsert tashkiloti faoliyat yuritmoqda. Konsertlarga eng ko‘p tashrif buyurilgan hududlar orasida Toshkent shahri yetakchilik qiladi.
Toshkentda 5 810 600 kishi konsertlarni tomosha qilgan. Shuningdek, Samarqand viloyatida 505 200, Qoraqalpog‘iston Respublikasida 461 900, Surxondaryo viloyatida 403 300 va Xorazm viloyatida 397 100 kishi konsertlarda ishtirok etgan.
Ushbu raqamlar mamlakatda madaniy tadbirlarga bo‘lgan qiziqish va talabning oshishini ko‘rsatadi. Ayniqsa, Toshkent hamda boshqa viloyatlarda yangi formatdagi konsertlar va ommaviy tadbirlarga ishtirokchilar sonining ko‘payishi sezilmoqda.
Bu holat madaniyat sohasining rivojlanishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Konsert tashkilotchilari va madaniyat muassasalari faoliyatini kengaytirish orqali aholining madaniy ehtiyojlarini yanada samarali qondirish imkoniyatlari oshmoqda.

В 2024 году в Узбекистане 10,5 миллиона зрителей концертов
В 2024 году в Узбекистане на концертах побывало более 10,5 миллионов зрителей. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Государственного комитета статистики на 1 января 2025 года, в стране действует 98 концертных организаций. Среди регионов с наибольшим посещением концертов лидирует город Ташкент.
В Ташкенте концерты посетили 5 810 600 человек. Также в Самаркандской области – 505 200, в Республике Каракалпакстан – 461 900, в Сурхандарьинской области – 403 300 и в Хорезмской области – 397 100 человек.
Эти цифры свидетельствуют о росте интереса и спроса на культурные мероприятия в стране. Особенно заметно увеличение числа участников концертов и массовых мероприятий нового формата в Ташкенте и других областях.
Это положительно влияет на развитие сферы культуры. Расширение деятельности организаторов концертов и культурных учреждений позволяет более эффективно удовлетворять культурные потребности населения.