Bu haqda Variety nashri ma’lumot berdi. Apple va “Formula-1” rahbariyati o‘rtasida besh yillik striming hamkorligi bo‘yicha kelishuv imzolangan bo‘lib, uning umumiy qiymati 750 million dollarni tashkil etadi.
Ushbu shartnoma doirasida Apple TV obunachilari barcha mashg‘ulotlar, saralash bosqichlari, sprint poygalari hamda Gran-prilarni ingliz va ispan tillarida jonli efirda tomosha qilish imkoniga ega bo‘ladi. Bundan tashqari, mavsum davomida ayrim poygalar va mashg‘ulotlar Apple TV ilovasida barcha foydalanuvchilar uchun bepul taqdim etiladi.
Apple kompaniyasi vakillari ta’kidlaganidek, ushbu hamkorlik “Formula-1” translyatsiyalarini yanada jonli, zamonaviy va qiziqarli tarzda namoyish etishga xizmat qiladi. Ikkala tomon ham kelishuv AQShda avtosport muxlislarining yangi avlodini shakllantirishga yordam beradi, deb hisoblaydi.
Hozircha moliyaviy tafsilotlar rasmiy ravishda e’lon qilinmagan, ammo Variety manbasiga ko‘ra, Apple yiliga o‘rtacha 150 million dollar to‘laydi. Shuningdek, kompaniyalar ilgari ham muvaffaqiyatli hamkorlik qilgan, jumladan Bred Pitt ishtirokidagi “Formula-1” filmi aynan shu hamkorlik natijasida yaratilgan va aktyorning eng daromadli filmlaridan biriga aylangan.

Apple TV с 2026 года будет транслировать гонки Формулы-1
С 2026 года Apple TV эксклюзивно будет транслировать все гонки «Формулы-1» в США. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание Variety. Между Apple и руководством «Формулы-1» подписано пятилетнее соглашение о стриминговом сотрудничестве, общая стоимость которого составляет 750 миллионов долларов.
В рамках этого контракта подписчики Apple TV смогут смотреть в прямом эфире все тренировки, квалификации, спринт-гонки и Гран-при на английском и испанском языках. Кроме того, в течение сезона некоторые гонки и тренировки будут доступны бесплатно для всех пользователей приложения Apple TV.
Представители компании Apple подчеркнули, что это сотрудничество призвано сделать трансляции «Формулы-1» более живыми, современными и интересными. Обе стороны считают, что соглашение поможет сформировать новое поколение автоспортивных фанатов в США.
Пока финансовые детали официально не объявлены, однако по данным источника Variety, Apple будет платить в среднем 150 миллионов долларов в год. Кроме того, компании уже успешно сотрудничали ранее, в частности, фильм о «Формуле-1» с Брэдом Питтом был создан именно благодаря этому сотрудничеству и стал одним из самых кассовых фильмов актера.