Byorn Andresen 71 yoshda vafot etdi
Aktyor va musiqachi Byorn Andresen 71 yoshda hayotdan ko‘z yumdi, deb xabar bermoqda Dagens Nyheter nashri. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U Stokgolm shahrida vafot etgan, o‘limining aniq sabablari hozircha ma’lum qilinmagan. Byorn Andresenning o‘limi haqida rejissor Kristian Petri ma’lum qildi.
U va Kristina Lindstrem birgalikda aktyorning hayoti haqida hujjatli film yaratganlar. Ushbu film "Dunyodagi eng chiroyli bola" nomi bilan tanilgan.
Byorn Andresen 1971 yilda Lukino Viskonti rejissyorligida suratga olingan "Venetsiyadagi o‘lim" filmida katta muvaffaqiyatga erishgan. Italiyalik rejissor uni "Dunyodagi eng chiroyli bola" deb ta’riflagan.
Kristina Lindstremning hujjatli filmida aktyorning hayoti batafsil yoritilgan. U Stokgolmda bolalar uchun teleko‘rsatuv yaratishda Byorn bilan birga ishlaganini ta’kidlagan.
Shuningdek, u aktyorning o‘zining shu unvon haqida gapirishni xohlamaganini ham qayd etgan. Rejissor Kristian Petri Byorn Andresenning o‘z hayoti haqidagi hujjatli film g‘oyasiga dastlab shubha bilan qaraganini aytadi.
U aktyorning kamera oldida o‘ziga xos aurasi va mavjudligini his qilgan. Bugun esa u Byorn bilan birga o‘tkazgan ajoyib lahzalarni eslab, uning jasorati va insoniy fazilatlarini yodga oladi.
Byorn Andresen san’at olamida o‘ziga xos o‘rin egallagan shaxs bo‘lib, uning ijodi ko‘plab tomoshabinlar qalbida chuqur iz qoldirgan.

Бьорн Андресен скончался в возрасте 71 года
Актёр и музыкант Бьорн Андресен скончался в возрасте 71 года, сообщает издание Dagens Nyheter. Об этом сообщил Zamin.uz.
Он умер в Стокгольме, точные причины смерти пока не раскрываются. О смерти Бьорна Андресена сообщил режиссёр Кристиан Петри.
Он и Кристина Линдстрем совместно создали документальный фильм о жизни актёра. Этот фильм известен под названием «Самый красивый мальчик в мире».
Бьорн Андресен добился большого успеха в фильме «Смерть в Венеции», снятом в 1971 году режиссёром Лукино Висконти. Итальянский режиссёр назвал его «самым красивым мальчиком в мире».
В документальном фильме Кристины Линдстрем подробно освещена жизнь актёра. Она отметила, что работала с Бьорном над созданием детской телепередачи в Стокгольме.
Также она отметила, что актёр не хотел говорить о себе в контексте этого титула. Режиссёр Кристиан Петри рассказывает, что сначала скептически относился к идее документального фильма о жизни Бьорна Андресена.
Он почувствовал особую ауру и присутствие актёра перед камерой. Сегодня он вспоминает прекрасные моменты, проведённые с Бьорном, и отмечает его мужество и человеческие качества.
Бьорн Андресен занимал особое место в мире искусства, и его творчество оставило глубокий след в сердцах многих зрителей.