Samarqanddagi tarixiy obidalar ziyoratchilar uchun ochildi
Samarqand shahrida joylashgan Amir Temur maqbarasi, Ulug‘bek madrasasi va Registon maydonidagi Tillakori madrasasi ta’mirlash va ekspozitsiyalarni yangilash ishlari tugallangach, yana ziyoratchilar uchun ochildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekiston Prezidenti Administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva ma’lum qildi. Endilikda ushbu maskanlarda yuzlab noyob eksponatlarni, jumladan, Mirzo Ulug‘bekning qo‘lyozmalari va Amir Temur tarixi bilan bog‘liq arxiv hujjatlarini ko‘rish mumkin.
Ko‘rgazmalar zamonaviy multimedia texnologiyalari yordamida namoyish etilmoqda, bu esa tashrif buyuruvchilarga yangi taassurotlar ulashadi. Saida Mirziyoyeva YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi mehmonlari yaqin kunlarda qadimiy poytaxtimizning bebaho madaniy merosini o‘z ko‘zlari bilan ko‘rish imkoniyatiga ega bo‘lishlaridan mamnun ekanini ta’kidladi.

Исторические памятники в Самарканде открыты для посетителей
В Самарканде, после завершения ремонтных работ и обновления экспозиций, вновь открыты для посетителей мавзолей Амир Темура, медресе Улугбека и медресе Тиллакори на площади Регистан. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщила руководитель Администрации Президента Узбекистана Саида Мирзиёева. Теперь в этих местах можно увидеть сотни уникальных экспонатов, включая рукописи Мирзо Улугбека и архивные документы, связанные с историей Амир Темура.
Выставки демонстрируются с помощью современных мультимедийных технологий, что дарит посетителям новые впечатления. Саида Мирзиёева подчеркнула, что гости 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в ближайшие дни смогут своими глазами увидеть бесценное культурное наследие нашей древней столицы.
Эти исторические объекты привлекают большое внимание не только на местном, но и на международном уровне.