Qang‘qada V–VIII asrlarga oid ibodatxona topildi
Toshkent viloyati Oqqo‘rg‘on tumanida joylashgan Qang‘qa shaharchasida olib borilgan arxeologik tadqiqotlar davomida V–VIII asrlarga oid deb taxmin qilinayotgan ibodatxona majmuasi qoldiqlari va metall zirh qoldiqlari topildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ma’lumotni O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Tarix instituti taqdim etdi. Mazkur tadqiqotlar Qang‘qa shaharchasini “ochiq osmon ostidagi muzey” sifatida tashkil etish maqsadida davlat dasturi doirasida amalga oshirilmoqda.
500 gektar maydonni egallagan ushbu arxeologik yodgorlik qadimgi Qang‘ davlati va Toshkent vohasining ilk poytaxti hisoblanadi. Ba’zi tadqiqotchilar Qang‘qani “Avesto” matnlarida tilga olingan Qang‘diz va “Shohnoma” dostonidagi afsonaviy Qang‘diz bilan bog‘lashadi.
Topilmalar “Harbiy tarix markazi” va “Qadimgi dunyo tarixi” bo‘limi tomonidan shaharcha tsitadelining quyi madaniy qatlamlarida olib borilgan tadqiqotlar davomida aniqlangan. Dastlabki taxminlarga ko‘ra, topilgan zirh qoldiqlari diniy marosimlar uchun atalgan qurbonlik bo‘lishi mumkin.
Qadimda zargarlar tomonidan yaratilgan qimmatbaho buyumlar ibodatxonalarga hadya qilinishi odat bo‘lgan. Masalan, Boykent ibodatxonasida olib borilgan qazishmalarda ham shunga o‘xshash topilmalar aniqlangan.
Mutaxassislarning fikricha, bu kashfiyot Markaziy Osiyoda ilk o‘rta asrlarda yashagan turkiy xalqlarning harbiy madaniyati va diniy an’analarini o‘rganishda muhim ahamiyat kasb etadi. Qang‘qa shaharchasi avvalgi tadqiqotlar davomida ham qimmatli ma’lumotlar bergan.
Masalan, 2021-yilda ibodatxona majmuasining kirish qismida ot jabduqlariga oid buyumlar topilgan edi. Yangi kashfiyotlar ushbu hududda harbiy hunarmandchilikning yuqori darajada rivojlanganini va diniy marosimlarning murakkab ekanini yana bir bor tasdiqlaydi.

В Кангкаде обнаружено место поклонения V–VIII веков
В ходе археологических исследований, проведённых в посёлке Кангка Оккурганского района Ташкентской области, были обнаружены остатки культового комплекса, предположительно относящегося к V–VIII векам, а также остатки металлических доспехов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эту информацию предоставил Институт истории Академии наук Узбекистана. Данные исследования проводятся в рамках государственной программы с целью организации посёлка Кангка как «музея под открытым небом».
Археологический памятник, занимающий площадь в 500 гектаров, считается древней столицей государства Канг и Ташкентской долины. Некоторые исследователи связывают Кангку с Кангдизом, упомянутым в текстах «Авесты», и с легендарным Кангдизом из поэмы «Шахнаме».
Находки были выявлены в ходе исследований нижних культурных слоёв цитадели посёлка отделами «Центр военной истории» и «История древнего мира». По предварительным предположениям, обнаруженные остатки доспехов могли быть жертвоприношением, предназначенным для религиозных обрядов.
В древности было принято, чтобы ювелиры дарили культовым сооружениям ценные изделия. Например, при раскопках в храме Бойкента были обнаружены аналогичные находки.
По мнению специалистов, это открытие имеет важное значение для изучения военной культуры и религиозных традиций тюркских народов, живших в Центральной Азии в раннем средневековье. Посёлок Кангка уже предоставил ценные сведения в ходе предыдущих исследований.
Так, в 2021 году в входной части культового комплекса были найдены предметы, связанные с конской сбруей. Новые открытия ещё раз подтверждают высокий уровень развития военного ремесла и сложность религиозных обрядов в этом регионе.